Po kilku latach remontu kaplica przy szpitalu w Świętochłowicach została ponownie otwarta dla wiernych. W ponad stuletnim budynku można podziwiać niemal oryginalny wystrój. Neogotycka kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piaśnikach mieści się w kompleksie szpitala, który został zbudowany w latach 1903-1904 przez Śląską Spółkę Akcyjną Górnictwa i Hutnictwa Cynkowego dla pracowników zakładów spółki i ich rodzin.
Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego, wykonanie niezbędnych prac remontowych w kaplicy mieszkańcy zabiegali od lat, stan obiektu nie był bowiem najlepszy. Niezbędne było wykonanie prac zabezpieczających zabytek przed degradacją i przywróceniem mu dawnego blasku. Udało się także odzyskać pierwotne dekoracje malarskie ukryte pod warstwami farby.
Prace konserwatorskie pozwoliły odsłonić i zabezpieczyć dekoracje ścienne, w tym polichromie ornamentalne i figuralne ściany tęczowej (nad ołtarzem) oraz malowidła w partii lamperii wykonane techniką marmoryzacji, polegającej na naśladowaniu barwnej okładziny marmurowej.
Ponadto z pierwotnego wyposażenia kaplicy zachowały się m. in. ołtarz wykonany z cegły, kształtek ceramicznych i drewna z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa, który już częściowo został poddany konserwacji, 14 stacji Drogi Krzyżowej, a także obrazy: Matka Boska Bolesna, Chrystus, św. Tomasz, rzeźba drewniana Matka Boża Immaculata. Są też rzeźby gipsowe: św. Tereska od Dzieciątka Jezus, św. Antoni, św. Józef, św. Wincenty a Paulo oraz ławki, dzwonek zakrystyjny, lampa wisząca, kredens zakrystyjny, fisharmonia.
Elewacja budynku została oczyszczona i odnowiona, wyremontowano dach, przeprowadzono konserwację lub odtworzenie okien, w tym witrażowej rozety nad wejściem głównym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.