Poradnik mikrorewitalizacji podwórek zaprezentował w środę należący do samorządu woj. śląskiego Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Inicjatywa ma pomagać odnawiać podwórka regionu niewielkim kosztem, przy zachowaniu walorów trwałości, użyteczności i piękna.
Jak powiedział PAP członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik, przewodnik pod tytułem "Kolorowe podwórka, mikrorewitalizacja krok po kroku" ma doradzać, jak ożywiać najbliższe otoczenie i wzbogacać je o nowe funkcje. Adresowany jest do przedstawicieli lokalnych społeczności, chcących angażować się w sprawy najbliższego otoczenia.
Mercik, będący z zawodu architektem i konserwatorem zabytków zaznaczył, że pomysł na poradnik powstał wobec różnej jakości wielu działań podejmowanych w najmniejszej skali. Podkreślił jednocześnie, że żadna rewitalizacja, nawet najmniejsza, nie może odbywać się bez zaangażowania czynnika społecznego.
- To ludzie muszą powiedzieć, że coś im jest potrzebne - nie jeden człowiek, lecz grupa musi się dogadać. Więc jest tu kwestia więzów społecznych, budowy jakichś relacji i realizacji wspólnych pomysłów - podkreślił.
- Drugą sprawą jest to, że ludzie mogą coś robić wspólnie, lecz nieumiejętnie, np. jeśli posadzą drzewo na rurze kanalizacyjnej, za parę lat będzie problem - dodał.
Zgodnie z tymi ideami przygotowanie bezpłatnego podręcznika poprzedziły warsztaty z fachowcami - w Rudzie Śląskiej, w Cieszynie, w Kłobucku i w Rydułtowach. Samo wydawnictwo, zaprojektowane graficznie przez Zamek Cieszyn, ma formę mapy. Wprowadzenie do niej zawiera m.in. apel o współpracę lokalnych społeczności przy mikrorewitalizacji czy wskazówki, gdzie można szukać wsparcia dla np. finansowania pomysłów.
- To taka trochę ikeowska instrukcja - z prostymi punktami i obrazkami. Po pierwsze, żeby ludzie mieli inicjatywę, ale po drugie, żeby korzystali z fachowych porad - zaznaczył Mercik, odwołując się przy tym do wskazań autora rzymskiego traktatu o architekturze, Witruwiusza, który pisał, że architektura powinna uwzględniać trzy cechy: trwałość, celowość (rozumiana m.in. jako użyteczność) oraz piękno.
- Założeniem tej zabawy w mikrorewitalizację jest, że ludzie będą uczyć się, na czym polega budowanie dobrej przestrzeni - w tej przestrzeni najbliższej, półprywatnej, półpublicznej. Marzenie jest takie, że jeśli takich realizacji będzie wiele, ułoży się to w takie puzzle i nasze miasta zaczną trochę się zmieniać - wyjaśnił.
Mercik zasygnalizował też wolę, by w ślad za podręcznikiem powstały - być może w przyszłym roku - system mikrograntów, finansujących takie mikrorewitalizacje, a także rodzaj społecznej rady, złożonej m.in. z architektów i urbanistów, która monitorowałaby i doradzałaby w propagowaniu i rozwijaniu przedsięwzięcia.
Środowa promocja podręcznika odbyła się w dzielnicy Rudy Śląskiej - Wirku, na jednym z podwórek odnowionych przez miasto zgodnie z założeniami mikrorewitalizacji: z inicjatywy społecznej. Dawniej w tym miejscu stała narożna kamienica, wyburzona z powodu szkód górniczych, przez szereg lat przestrzeń była jedynie wysypana żwirem.
Publikacja będzie od czwartku dostępna w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, a także będzie dostępna w wersji elektronicznej na stronie rik.katowice.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.