Przed 59 laty, 4 października 1959 r., zmarł dr Mieczysław Orłowicz, jeden z najbardziej zasłużonych ludzi w Polsce dla rozwoju krajoznawstwa i turystyki. Wśród jego rozlicznych zainteresowań znalazło się także miejsce na podziemia i górnictwo.
Mieczysław Orłowicz część młodości spędził w Jarosławiu - mieście znanym dziś z podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem, zabezpieczonej przez Przedsiębiorstwo Robót Górniczych w Bytomiu. Tamtejsze piwnice Orłowicz wskazywał jako jedną z atrakcji miasta na wiele lat przed przyjazdem bytomskich górników. Opisywał je np. w 1921 r. w przewodniku „Jarosław. Jego przeszłość i zabytki”, wskazując, że sięgają nieraz dwie lub trzy kondygnacje w głąb ziemi.
W latach 1919-1939 oraz 1945-1952 Mieczysław Orłowicz zajmował się sprawami turystyki jako urzędnik w różnych ministerstwach, koordynując inwestycje w tym zakresie. Do ostatnich lat życia prowadził wycieczki terenowe.
Po drugiej wojnie światowej wędrował też po Ziemiach Odzyskanych, odwiedzając też tamtejsze kopalnie. Np. w 1948 r. podczas takiej wyprawy grupa Mieczysława Orłowicza zwiedziła czynną wtedy kopalnię arsenu w Złotym Stoku - wiele lat później udostępnioną turystom jako Kopalnia Złota. Rzadziej bywał za granicą, a na ostatni wyjazd został zaproszony w 1957 r. do księstwa Monako.
Imieniem Mieczysława Orłowicza nazwano m. in. jedną z przełęczy w Bieszczadach czy Główny Szlak Sudecki. Na tym ostatnim tablice pamiątkowe poświęcone mu umieszczono w 1982 r. w Świeradowie-Zdroju, a w 1983 r. w Mysłakowicach i Krzeszowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.