Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce zacząć dyskusję o kierunkach swego rozwoju, m.in. o tym, jakie specjalizacje przypisać poszczególnym obszarom metropolitalnym - pięciu subregionom Metropolii. Ustalenia miałyby znaleźć się w studium metropolitalnym.
Jak poinformował we wtorek, 25 września, przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, Metropolia jest już w trakcie przygotowywania ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (określanego przez samorządowców jako "studium metropolitalne").
Będzie to pierwszy tego typu dokument w Polsce. Określi najważniejsze zasady kształtowania ładu przestrzennego we wszystkich gminach GZM. Do przygotowania studium zobowiązuje Metropolię ustawa, która ją ustanowiła.
Podczas wtorkowego wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w Katowicach Karolczak mówił m.in., że rozstrzygnięto już przetarg na przygotowanie studium i wykonano inwentaryzację poszczególnych gminnych studiów zagospodarowania.
- Próbujemy znaleźć punkty styczne i zacząć dyskusję nt. przyszłości aglomeracji Metropolii, w jaki sposób powinniśmy rozwijać się, jakie funkcje przypisać pewnym obszarom metropolitalnym - zasygnalizował we wtorek przewodniczący GZM.
- Z bardzo organizacyjnego założenia w ramach Metropolii wydzieliliśmy pięć subregionów: centralny, sosnowiecki, gliwicki, tyski i bytomski, które niejako naturalnie mają trochę inne cechy gospodarcze, społeczne. Chcemy im przypisać pewne specjalizacje. Mamy nadzieję, że w ramach tego studium będziemy w stanie te specjalizacje określić - wskazał.
Specjalizacje te miałyby następnie zostać umieszczone w strategii GZM na lata 2021-2028 (35), której powstanie poprzedzi "Program działań strategicznych" do 2022 r. Ma on być podstawą działań Metropolii w kontekście nowej perspektywy UE i w czasie wypracowywania docelowej strategii; obecnie dobiegają końca konsultacje jego założeń.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zgodnie z ustawą zajmuje się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.
Według statutu GZM zadania Metropolii w zakresie kształtowania ładu przestrzennego "wykonywane są w szczególności poprzez opracowanie, uzgadnianie i wdrażanie ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związku metropolitalnego (studium metropolitalne)". W maju br. zgromadzenie GZM zdecydowało o rozpoczęciu prac nad tym dokumentem, przetarg poprzedziła m.in. procedura tzw. dialogu technicznego.
Dokument ma określać m.in. charakter i zagęszczenie zabudowy np. w centrach metropolitalnych gmin, wskazując przykładowo - jaki procent będzie mogła stanowić zabudowa mieszkaniowa, usługowa czy rekreacyjna. Takie zapisy mają sprzyjać budowaniu spójności przestrzennej i społeczno-gospodarczej obszaru GZM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.