W bieżącym tygodniu (24-30 września) polska waluta może się osłabiać, jednak w przypadku EUR/PLN skutecznym hamulcem dla ruchu kursu w górę powinien okazać się pułap 4,324 - oceniają eksperci. Na rynku długu nie wykluczają wzrostów rentowności w ślad za rynkami bazowymi.
"Kluczowe dla perspektyw polskiej waluty jest przebywanie kursu EUR/PLN powyżej bariery 4,30, co uprawdopodabnia scenariusz osłabienia złotego w tym tygodniu. Tym bardziej, iż na taki scenariusz wskazuje analiza techniczna i piątkowe wybicie się górą notowań ze spadkowego trendu. Zakres ewentualnej przeceny jest jednak ograniczony poziomem 4,3240" - napisali analitycy Banku Millennium.
W opinii analityków Alior Banku bardziej jastrzębia retoryka Fedu spowoduje osłabienie złotego.
"Złoty i waluty rynków EM handlowane powinny być pod wpływem nastrojów na dolarze (bardziej jastrzębie zaskoczenia ze strony Fed powinny osłabiać złotego i na odwrót). W kraju nie będzie ważnych publikacji, które mogłyby przykuwać uwagę graczy" - napisali.
W środę Fed podejmie decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych w USA. Na godz. 20.30 zaplanowano konferencję po posiedzeniu.
Rynek długu
Zdaniem ekspertów wyceny polskich obligacji będą podążały za rynkami bazowymi, gdzie w poniedziałek około godz. 16.00 rentowności rosną (US Treasuries +1 pb, bund +4 pb).
"(...) bieżący sentyment na rynkach sprzyja łagodnej wyprzedaży polskich aktywów. Ostatnie wydarzenia związane z anulowaniem przez Ministerstwo Finansów przetargu zamiany miały wpływ przede wszystkim na wycenę krótkiego końca krzywej. Sytuacji nie powinno zmienić ponadto ogłoszenie planu podaży długu na czwarty kwartał tego roku. Z tego powodu spodziewamy się, iż dochodowość 10-latki może nieznacznie zwyżkować, a kluczowe dla trwałości trendu będzie ewentualne przebicie poziomu 3,3 proc." - napisali analitycy Banku Millennium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.