Notowania EUR/PLN powinny do końca tygodnia utrzymać się w przedziale 4,30-4,31, jednak początek przyszłego tygodnia może przynieść osłabienie polskiej waluty - oceniają ekonomiści. Dodają, że wzrosty rentowności mogą w najbliższych dniach być kontynuowane.
- Do końca tygodnia wiele na złotym już się nie powinno wydarzyć. Złoty poruszał się w ostatnich dniach w przedziale 4,30-4,31 za euro i nie spodziewam się, by znacząco wyszedł poza ten zakres - powiedział Jarosław Kosaty, strateg walutowy PKO BP.
- Na początku przyszłego tygodnia możliwe jest lekkie osłabienie złotego. Publikowane będą dane o produkcji przemysłowej, a rynek zakłada spowolnienie jej dynamiki - dodał.
Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji przemysłowej i cenach produkcji 19 września. Konsensus PAP Biznes przewiduje, że dynamika produkcji spowolniła w sierpniu do 5,2 proc. rdr z 10,3 proc. w lipcu.
- W pierwszej części dnia złoty się osłabiał, zahaczyliśmy o poziom 4,32 za euro, jednak kurs wrócił do 4,30. Czynnikiem, który w największym stopniu przyczynił się do umocnienia złotego była niższa od oczekiwań inflacja w USA. Rynek zaczął się zastanawiać, czy tempo wzrostu stóp proc. w przyszłym roku nie będzie spowalniać - powiedział Kosaty.
Inflacja w USA w sierpniu spadła do 2,7 proc. rdr, z 2,9 proc. w lipcu. Oczekiwano, że wskaźnik wyniesie 2,8 proc. rdr.
- Pozytywnie zadziałała także interwencja banku centralnego Turcji, która spowodowała umocnienie liry. EBC, mimo lekkiego obniżenia prognoz dla wzrostu PKB strefy euro, przedstawił dość optymistyczne perspektywy dla gospodarki - powiedział strateg.
Bank centralny Turcji podwyższył benchmarkową, jednotygodniową stopę procentową o 625 pb do 24 proc. z 17,75 proc. Po podwyżce stóp kurs liry umacnia się wobec dolara o 3 proc.
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe oraz pozostałe parametry polityki monetarnej. EBC lekko obniżył prognozy PKB dla eurozony na lata 2018-2019. Bez zmian pozostawiono z kolei ścieżkę inflacji na lata 2018-20.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.