Orlen Upstream i PGNiG wykonają kolejny odwiert w złożu gazu ziemnego Miłosław E. To już drugi wspólny otwór na tym obszarze. Realizacja prac umożliwi efektywniejsze wydobycie udokumentowanych zasobów gazu. Rozpoczęte we wtorek, 11 kwietnia, wiercenie potrwa ok. 80 dni.
Jak poinformował PKN Orlen, nowy otwór, Miłosław-6H został zaprojektowany jako odwiert z odcinkiem horyzontalnym poprowadzonym w utworach czerwonego spągowca, "co powinno zapewnić o wiele większe przepływy gazu" - jego całkowita długość wyniesie ok. 4 tys. 700 metrów, natomiast odcinek pionowy zaplanowany jest do głębokości 3 tys. 680 metrów.
"Zastosowanie technologii wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo dobre efekty we wcześniej wykonywanych odwiertach na tym terenie" - podkreślił prezes Orlen Upstream Janusz Radomski, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.
Zwrócił przy tym uwagę, że dzięki wykonaniu odcinków poziomych w innych odwiertach, udało się zwiększyć poziom wydobycia z utworów czerwonego spągowca, który jest dla nas celem geologicznym projektu Płotki.
Orlen Upstream podał, że złoże gazu Miłosław E, z którego przy współpracy z PGNiG, rozpoczęto wydobycie już w 2017 r., położone jest na obszarze projektowym Płotki w gminie Miłosław (Wielkopolskie), a zostało udokumentowane w 2015 r., w trakcie wiercenia otworu Miłosław-4K na koncesji Kórnik-Środa.
Zasoby wydobywalne oszacowano na poziomie ok. 900 mln metrów sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, a prognozowana eksploatacja złoża potrwa około 15-20 lat. Orlen Upstream dysponuje 49 proc. udziałów w tym projekcie, a PGNiG posiada pozostałą część i jest jego operatorem.
Działający od 2006 r. Orlen Upstream to spółka, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów, powołana do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.