Anwil z grupy PKN Orlen wytworzył 15-milonową tonę amoniaku niezbędnego do produkcji saletry amonowej i saletrzaku, kwasu azotowego oraz wody amoniakalnej, czyli produktów należących do segmentu nawozowego, drugiego w tej spółce obok tworzyw sztucznych.
Dotychczasowa ilość amoniaku posłużyła Anwilowi do wyprodukowania nieco ponad 30 mln t nawozów azotowych. Ta ilość amoniaku pozwoliłaby na wypełnienie ponad 333 tys. cystern kolejowych, których łączna długość - ok. 6,5 tys. km - wyniosłaby tyle, ile dystans dzielący Włocławek i Nowy Jork - poinformowała w czwartek, 6 września, włocławska spółka.
Anwil przypomniał, że rozpoczął produkcję amoniaku 46 lat temu - wolumen 5 mln t osiągnął w 1989 r., a 10 mln t w 2006 r., co oznacza, że na wytworzenie każdego kolejnych "okrągłych tonaży" potrzebował po 17 lat.
"Optymalizacja linii produkcyjnych pozwoliła poprawić wydajność procesu i sprawiła, że czas potrzebny na wyprodukowanie kolejnych 5 mln ton skrócił się aż o 5 lat, w efekcie czego 15-milionową tonę spółka wytworzyła już w 2018 r." - zaznaczył Anwil.
Spółka zwróciła jednocześnie uwagę, że bieżący rok jest dla niej szczególny, gdyż "jak do tej pory, w każdym kwartale firma osiąga okrągłe tonaże produkcyjne" - styczeń przyniósł 30-milionową tonę nawozów azotowych, czerwiec 4-milionową tonę ługu sodowego, a wrzesień właśnie 15-milionową tonę amoniaku.
Amoniak jest wykorzystywany przez Anwil na użytek własny - do wytwarzania nawozów azotowych - saletry amonowej i saletrzaku sprzedawanych pod marką CANWIL S oraz CANWIL z magnezem. Nadwyżki produkcyjne amoniaku sprzedawane są klientom krajowym oraz zagranicznym, w Europie.
Anwil to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Spółka, oprócz nawozów azotowych, wytwarza też suspensyjny polichlorek winylu, którego jest jedynym producentem w Polsce i ósmym w Europie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.