Tysiące ton metalowych i ceramicznych elementów i kilometry instalacji do odpylania i ujmowania gazu wielkopiecowego - ekipy remontowe w oddziale ArcelorMittal (dawna huta Katowice) w Dąbrowie Górniczej od połowy lipca prowadzą modernizację wielkiego pieca nr 2.
ArcelorMittal udostępnił krótki film, który uzmysławia, jak wiele modułów podlega modernizacji, aby możliwy był wytop stali (ok. 2 mln t rocznie) przez kolejnych 3-5 lat.
W trakcie eksploatacji wielkich pieców daje o sobie znać ogromna temperatura ok. 1,5 tys. stopni Celsjusza wewnątrz gara (dolna część pieca szybowego). To czynnik, który powoli, lecz nieubłaganie zużywa osłony termiczne, wykonane wewnątrz z układanych precyzyjnie na sucho bloków węglowych, wykładziny ceramiczne koryt do spustu surówki, zawory na gardzieli pieca (najwyższa część z otworem zasypowym i wylotami gazów) i inne elementy.
Krytyczne znaczenie ma też układ chłodzenia wielkiego pieca. Chłodnice wykonane są z kilkuset grubych miedzianych paneli, pokrywających wnętrze szybu powyżej linii dmuchaw gorącego powietrza. Panelami tłoczona jest bez przerwy woda chłodząca piec.
Koszt remontu wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej wynosi ok. 85 mln zł, a na inwestycje wokół, związane głównie z redukcją zanieczyszczeń i energochłonności procesu, spółka przeznacza ok. 700 mln zł w specjalnym programie modernizacji zakładu.
Obejrzyj film (poniżej planu modernizacji w Dąbrowie Górniczej)
Czytaj też: ArcelorMittal - wielki piec w Dąbrowie wkrótce znowu wytopi stal oraz Tomasz Ślęzak - Za kilka lat czeka nas trudny wybór
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK