"Nie znasz, nie otwieraj!" oraz "Tauron nie chodzi po domach, aby sprzedawać prąd lub gaz" to hasła nowej kampanii informacyjnej, którą Tauron uruchomił w trosce o bezpieczeństwo klientów, chcąc ochronić ich przed oszustwami na rynku energii - poinformowała spółka w poniedziałek, 20 sierpnia.
Działania edukacyjno-informacyjne tego typu znane są już od kilku lat mieszkańcom południowej Polski. Regionalna kampania spółki kładzie nacisk na ochronę przed nieuczciwymi praktykami sprzedażowymi oraz na uświadomienie klientom ich praw, które przysługują przy zawieraniu umów.
- Tauron codziennie otrzymuje zgłoszenia od klientów, którzy podpisali umowę z przedstawicielem handlowym, który odwiedził ich w domu i twierdził, że przyszedł "w sprawie umowy z Tauronem". Tymczasem "Tauron nie chodzi po domach, aby sprzedawać prąd lub gaz" - podkreśla Daniel Iwan ze służb prasowych Taurona.
Kłamstwa, podszywanie się i podrobione podpisy
Klienci relacjonują, że nieuczciwi akwizytorzy uzyskują podpis na nowych umowach na zakup energii elektrycznej, wykorzystując różne, podstępne sposoby. Na przykład podają się za pracowników Taurona i "zakładu energetycznego". Nieuczciwi akwizytorzy przekazują też klientom inne, nieprawdziwe informacje, że np. "trzeba podpisać nową umowę, bo zmienia się system rozliczeń" lub "trzeba podpisać nową umowę, bo wynika to z przepisów prawa".
Zdarza się również, że do Taurona wpływają pisma wypowiadające umowę na zakup energii z podrobionymi podpisami klientów.
Ofiarą oszustów padają przede wszystkim osoby starsze, dlatego działania informacyjne skierowane są głównie do nich. Spółka podaje, że każdego roku realizuje kampanie informacyjno-edukacyjne lub jest partnerem akcji kierowanych do seniorów. Przykłady takich akcji to m.in.: "Tauron nie chodzi po domach, aby sprzedawać prąd lub gaz" (regionalna kampania), "Wybieraj mądrze" (cykliczna ogólnopolska kampania organizowana przez Towarzystwo Obrotu Energią), "Senior znaczy szacunek" (cykliczna kampania organizowana przez Krajowy Instytut Gospodarski Senioralnej).
W ramach realizowanych akcji organizowane są eventy i wykłady, emitowane są spoty informacyjne w mediach i publikowane artykuły prasowe.
Nowy środek dotarcia do klientów - słuchowisko radiowe
W tym roku – aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców – wyemitowane zostanie także słuchowisko radiowe, którego scenariusz ma poruszać problemy ważne z perspektywy seniorów m.in. problem nieuczciwych sprzedawców energii czy prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza siedzibą firmy, czyli np. w domu klienta.
Najbliższa edycja kampanii Taurona do osób starszych rozpocznie się już we wrześniu. Komunikaty firmy zostaną zamieszczone m.in. w prasie, radiu, internecie a także w punktach obsługi Taurona.
Prawo po stronie klientów - sprawdzaj, kto puka do drzwi!
Tauron zachęca, by klienci sprawdzali przedstawicieli handlowych, którzy pukają do ich drzwi. Ważne jest, żeby przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów, dokładnie zapoznawać się z przedstawianą ofertą.
- Każdemu klientowi przysługuje ponadto prawo do odstąpienia od umowy podpisanej poza lokalem sprzedawcy (np. w domu) w ciągu 14 dni. Bez podawania przyczyn i bez ponoszenia konsekwencji - przypominają służby prasowe Grupy Taruon.
Klineci mogą kontaktować się z infolinią Taurona, która działa pod numerem telefonu 555 444 555. Warto odwiedzić też specjalny serwis internetowy z informacjami i poradami, które pomogą obronić się przed działaniami nieuczciwych sprzedawców: www.tauron.pl/stop.
Zapamiętajmy rady, które ochronią przed oszustami
A oto kilka doraźnych rad, które pomogą uchronić się przed sprytnymi oszustami i naciągaczami na rynku energii:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK