Złoty może testować do końca tygodnia poziom 4,29/EUR, jeśli utrzyma się pozytywny sentyment na świecie - ocenił Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK. Dodał, że dla polskiej waluty i krajowych obligacji ważniejsze będą dane o PKB USA w piątek niż czwartkowa decyzja EBC.
- Notowania złotego będą zależały od nastrojów na świecie, od kolejnych wypowiedzi polityków. Wtorkowe pozytywne zaskoczenia odczytami PMI w Europie wzmocniły złotego, ale dzisiejszy odczyt Ifo, choć wyższy od oczekiwań, już takiej reakcji nie wywołał - powiedział PAP Biznes Sulewski.
W perspektywie końca tygodnia, jeśli utrzyma się pozytywny sentyment, jest szansa, by EUR/PLN testował poziom 4,29. Piątkowe dane z USA będą miały prawdopodobnie większy wpływ niż czwartkowe posiedzenie EBC, po którym nie spodziewamy się nowych informacji. Jeśli PKB USA zaskoczy w górę, to złoty może oddać część zysków - dodał.
O godz. 19.30 czasu polskiego prezydent USA Donald Trump spotka się w Waszyngtonie z Jeanem-Claudem Junckerem, szefem Komisji Europejskiej. W rozmowach bierze również udział komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstrom.
Strona unijna sygnalizowała przed rozmowami, że jest gotowa na rozpoczęcie negocjacji ws. podpisania dwustronnego porozumienia ws. handlu wyrobami przemysłowymi oraz ws. wielostronnej umowy znoszącej cła na auta i podzespoły między głównymi producentami samochodów.
Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w lipcu 101,7 pkt. wobec 101,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 101,5 pkt.
Europejski Bank Centralny zakończy w czwartek lipcowe posiedzenie. Po zakomunikowaniu w czerwcu najważniejszych decyzji ws. przyszłości programu QE i zarysowaniu horyzontu pierwszej podwyżki stóp procentowych analitycy nie spodziewają się przełomu po najbliższym spotkaniu bankierów z Frankfurtu. Rynki liczą na doprecyzowanie przez EBC forward guidance dot. stóp procentowych oraz na wskazówki względem polityki reinwestycji spłat kapitału po możliwym wygaszeniu QE z końcem 2018 r.
W piątek w USA zostanie opublikowany pierwszy odczyt PKB za II kwartał. Rynek oczekuje wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w USA do 4,0 proc. kdk SAAR z 2,0 proc. w I kw. Byłby to najwyższy wzrost od III kw. 2014 r.
RYNEK DŁUGU
"Dzisiaj na rynek wpłynęło 15 mld zł z wykupów obligacji i płatności kuponów, perspektywy na piątkową aukcję są dobre, a jej wpływ na rynek powinien być pozytywny" - powiedział Sulewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.