Istnieje przestrzeń do osłabienia złotego, a EUR/PLN może w tym tygodniu szukać równowagi w okolicach 4,35 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, na krajowym rynku długu możliwe jest dalsze, lekkie odreagowanie ostatnich spadków rentowności.
- Dziś mamy odreagowanie EUR/PLN w dynamicznym, krótkoterminowym trendzie spadkowym. Po tym, jak notowania eurozłotego dotarły do poziomu 4,29 (we wtorek - PAP), teraz mamy odreagowanie, którego się spodziewaliśmy. Tym bardziej, że zmienił się też obraz techniczny notowań, co widać w trakcie dzisiejszej sesji. Ta przecena złotego jest już spora, notowania rosną o 3 grosze - powiedział Sutowicz.
- Dziś nie wydarzyło się nic, co fundamentalnie zmieniałoby przebieg sesji. Aczkolwiek osłabienie złotego wpisuje się też w to, co widać w walutach regionu - dodał.
Zdaniem analityka, istnieje przestrzeń do osłabienia złotego, a EUR/PLN może w tym tygodniu szukać równowagi w okolicach 4,35.
- W naszej ocenie EUR/PLN do jutra może dotrzeć do poziomu 4,3480. Lipcowy spadek eurozłotego z 4,41 do 4,29 był nadmierny, więc rynek będzie szukał równowagi w okolicach 4,35 - powiedział.
- Na krajowym rynku długu również mamy do czynienia z odreagowaniem. Z poziomu 3,08 proc. czyli minimum z kwietnia, rentowność 10-latki jest obecnie na poziomie 3,14 proc. Widać zatem wyraźnie, że to przełamanie wielomiesięcznych minimów było krótkotrwałe. I to pociąga też sytuację na rynku złotego - powiedział Sutowicz.
Zdaniem analityka, na krajowym rynku długu również można spodziewać się odreagowania, ale dużo mniejszego niż na złotym.
- Fundamentalnie, poprzez mniejszą podaż obligacji, krajowy dług powinien wyglądać lepiej niż złoty. Wydaje się, że poziom 3,17-3,18 proc. jest poziomem, przy którym 10-latka mogłaby zakotwiczyć na dłużej i analogicznie 1,62 proc. dla krótkiego końca - powiedział.
Zdaniem analityka, krajowa sytuacja dużo bardziej wspiera dług niż złotego, który jest podatny na czynniki zewnętrzne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.