Pięć wydziałów Politechniki Śląskiej otrzymało pozytywną ocenę i tym samym przeszło do drugiego etapu konkursu na doktoraty wdrożeniowe. Chodzi o Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Wydział Chemiczny, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Wydział Transportu.
Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wnioski były oceniane przez zespół powołany przez ministra. Przy ocenie uwzględniano m.in.: poziom naukowy prac lub zadań i ich znaczenie dla rozwoju nauki, praktyczną użyteczność ich wyników oraz ich znaczenie dla rozwoju innowacyjności i gospodarki, a także zgodność zadania planowanego do realizacji z celami polityki naukowej, naukowo‑technicznej, innowacyjnej i społecznej państwa.
W konkursie „Doktorat wdrożeniowy” można było ubiegać się o środki finansowe na prowadzenie stacjonarnych studiów doktoranckich rozpoczynających się w roku akademickim 2018/2019, na których kształcenie będzie się odbywało we współpracy z pracodawcą doktoranta. Środki finansowe są przeznaczone na dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej w celu realizacji badań naukowych prowadzonych przez doktoranta, a także na finansowanie stypendium doktoranckiego w okresie odbywania studiów doktoranckich przewidzianym w ich programie, nie dłuższym niż 4 lata.
W ubiegłorocznej edycji konkursu dofinansowanie otrzymały cztery wydziały Politechniki Śląskiej. W efekcie aż 64 doktorantów rozpoczęło realizację doktoratów wdrożeniowych w roku akademickim 2017/2018 na uczelni. Tym samym Politechnika Śląska znalazła się na pierwszym miejscu wśród uczelni w Polsce (ex aequo z Politechniką Warszawską) kształcących najwięcej doktorantów wdrożeniowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.