Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zintensyfikować prace zmierzające do zabezpieczenia dostępu do zasobów węgla koksowego w nowych rejonach. Chodzi nie tylko o złoża w woj. śląskim, ale również na Lubelszczyźnie.
Jak poinformowali przedstawiciele spółki, co prawda aktualnie zasoby operatywne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czyli możliwe do wydobycia, szacowane są na blisko miliard ton, jednak spółka wciąż szuka nowych możliwości poszerzenia bazy zasobowej.
– Dla przyszłości każdej spółki surowcowej najważniejsze są zasoby, dlatego naszym priorytetem jest ich ciągłe powiększanie. Dostęp do złóż to podstawa naszego bytu. O pozyskiwaniu koncesji na nowe złoża musimy myśleć z wieloletnim wyprzedzeniem, ponieważ jest to proces długotrwały. Pół roku temu przyjęliśmy Strategię 2018-2030
z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW, jednak niedawne wydarzenia skłaniają nas do podejmowania alternatywnych działań celem rozpoznania możliwości zabezpieczenia zasobów w nowych obszarach – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas konferencji, która odbyła się w piątek, 22 czerwca.
Zintensyfikowanie prac zmierzających do zabezpieczenia dostępu do zasobów węgla koksowego w innych rejonach ma również związek z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w kopalni Zofiówka. W wyniku tragicznego wypadku produkcja węgla w tej kopalni będzie mniejsza w 2018 roku o 380 tys. t. Jednak to, ile ostatecznie zasobów zostanie wyłączonych z eksploatacji będzie możliwe do oszacowania dopiero w trzecim kwartale roku po zakończeniu prac komisji powołanej przez Wyższy Urząd Górniczy.
Jak poinformował szef JSW działania rozpoznawcze prowadzone są w kilku obszarach: Bzie-Dębina i Warszowice-Suszec. Wstępnie badana jest również wykonalność projektów kopalni Dębieńsko i Jan Karski prowadzonych przez Prairie Mining Ltd.
W pierwszym przypadku JSW rozważa wyodrębnienie w swoich strukturach nowej kopalni. Zakład miałby objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębina 2-Zachód zlokalizowane aktualnie w obszarze górniczym kopalni Borynia - Zofiówka - Jastrzębie. Szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln t, przy czym węgiel typu 35 stanowi około 95 procent zasobów.
Jeśli chodzi o obszar Warszowice-Suszec, to na początku tego roku JSW uzyskała koncesję i zaplanowała wykonanie powierzchniowych otworów badawczych. W celu dodatkowego rozpoznania złoża zamierza wykonać w najbliższym czasie 5 kolejnych otworów badawczych. Obszar badań obejmuje nierozpoznane dotąd złoża zalegające na północ od kopalni Pniówek, gdzie występuje węgiel koksowy typu 35.
JSW podjęła też rozmowy w sprawie dwóch projektów Prairie Mining Limited. Jeden z nich to kopalnia Dębieńsko, a drugi kopalnia Jan Karski. Teoretycznie po złoże Dębieńsko-1 JSW może sięgnąć z kopalni Szczygłowice. Czy jest to możliwe w ramach uwarunkowań formalnych projektu jest aktualnie przedmiotem analiz. Zasoby całkowite tego złoża szacowane są na 301 mln t, a zasoby wykazane do pozyskania na 93 mln t. Planowany okres eksploatacji wynosi około 50 lat.
W przypadku projektu kopalni Jan Karski zasoby całkowite szacowane są na 728 mln t węgla, a zasoby wykazane do pozyskania na 352 mln t. Należy jednak podkreślić, że na tym etapie rozmów nie ma pewności, że wyniki analiz i rozmów doprowadzą do zawarcia jakiejkolwiek umowy, nie ma też pewności co do formy ani warunków ewentualnej transakcji.
"Jastrzębska Spółka Węglowa jest spółką surowcową i właściwa baza zasobowa stanowi dla niej wartość. Dlatego Spółka ciągle pracuje nad rozpoznawaniem bazy zasobowej pod względem wielkości i jakości oraz nad dopasowaniem tej bazy do technicznych i ekonomicznych możliwości eksploatacji. Poszerzanie bazy zasobowej zostało również uwzględnione w nowej strategii JSW do roku 2030. Tylko konsekwentna realizacja rozpoznawania złóż zapewni Spółce długoterminowe bezpieczeństwo wydobycia i dobrą kondycję finansową na przyszłość" - można przeczytać w nadesłanym komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Kwk Krupinski zamykacje a potem szukacie węgla koksujacego śmiech na sali. ...
Odpowiem za JM. Rozumiem, że jesteś na tyle ABC ograniczony, że nie rozróżniasz struktury produkcyjnej od tworu, który sobie wymyślili gdzieś za biurkiem. Łącząc dwa stoły i nazywając ten twór biurkiem, nie zmieni to faktu, że stół jest stołem i nie zmieni nazwy na półbiurko. Jeżeli tego nie rozumiesz, to ćwicz myślenie
Takie formalne pytanie do JM (autor) czy jest taki twór jak kopalnia Szczygłowice? A może to Ruch Szczygłowice KWK Knurów-Szczygłowice?
Coś mi to przypomina , czy ja mam dejavu ? Knurów- Szczygłowice , koksownie Victoria i Przyjaźń , byleby nie zmarnować pieniędzy i oddać górnikom tylko ' Inwestować , Zabezpieczać przyszłość '