Prawie wszyscy szefowie globalnych spółek (90 proc.) z optymizmem patrzą na rozwój biznesu w kolejnych trzech latach, zagrożenia związane są z obecną sytuacją geopolityczną - informuje KPMG powołując się na raport "Growing pains - 2018 Global CEO Outlook".
Doroczne badanie KPMG International przeprowadzono wśród 1300 prezesów (CEO) globalnych spółek z 11 krajów o najbardziej rozwiniętych gospodarkach.
"Aż 90 proc. prezesów spółek jest przekonanych o dobrych perspektywach rozwoju własnej firmy w ciągu kolejnych 3 lat. Oznacza to wzrost o 7 p.p. w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania KPMG. Zdecydowana większość CEO (78 proc.) przewiduje rozwój całej branży, spodziewając się również dobrej koniunktury zarówno na rynku lokalnym (74 proc. wskazań), jak i globalnie (67 proc. wskazań)" - napisano w komunikacie KMPG.
Zgodnie z raportem, nieco ponad połowa prezesów (55 proc.) oczekuje, że roczny wzrost przychodów osiągnięty przez ich firmy nie będzie większy niż 2 proc. Jednocześnie szefowie spółek podchodzą dość ostrożnie do zatrudniania nowych pracowników - 37 proc. z nich planuje zwiększyć zatrudnienie w swojej organizacji o więcej niż 6 proc. w najbliższych trzech latach. Siedmiu na dziesięciu prezesów przyznało, że największym priorytetem ekspansji geograficznej będą inwestycje w rynki wschodzące.
Czterech na 10 szefów przyznało, że jednym z największych wyzwań dla dalszego rozwoju biznesu będzie dostosowanie produktów i usług oraz organizacji tak, aby spełniały oczekiwania pokolenia tzw. milenialsów - osób urodzonych w latach 1980-2000. To pierwsza generacja, która kształtowała się już w cyfrowym świecie, ma zupełnie inne potrzeby, preferencje i oczekiwania.
"Prezesi spółek muszą stawiać czoła wielu nowym wyzwaniom, z którymi - jak wskazują - nie spotykali się do tej pory. Jednak aż 95 proc. z nich jest zdania, że napotykane przeszkody i zmiany związane z nowymi technologiami i modelami biznesowymi stanowią dla nich szansę a nie zagrożenie" - napisano.
Dodano, że prezesi globalnych spółek są przekonani, iż "geopolityczna niepewność oraz stałe zagrożenie cyberprzestępczością to rzeczywistość, w której zarządzają swoimi firmami".
"Najlepsi z nich szukają nowych możliwości rozwoju zmieniając firmowe systemy, a nawet dokonując reorganizacji modelu prowadzonego biznesu" - mówi, cytowany w informacji, szef KPMG International Bill Thomas.
Jak mówił, zapewnienie wzrostu gospodarczego w 2018 r. i kolejnych latach będzie wymagało od CEO dużej przedsiębiorczości i jednocześnie realistycznego podejścia do biznesu.
Zgodnie z komunikatem, blisko połowa CEO przyznaje, że cyberatak wymierzony w ich organizację jest tylko kwestią czasu. Jednocześnie 51 proc. prezesów wierzy, że ich organizacja jest dobrze przygotowana na odparcie cyberzagrożeń.
Wskazano, że dynamicznie zmieniające się otoczenie geopolityczne na całym świecie spowodowało, iż na pierwszym miejscu wśród zagrożeń dla założonego wzrostu gospodarczego prezesi upatrują odejście od gospodarki globalnej na rzecz gospodarek lokalnych. Na kolejnych miejscach wymieniono ryzyko technologiczne oraz zagrożenie cyberprzestępczością.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.