Sen z powiek przed świętem Szlaku Zabytków Techniki miłośnikom Industriady spędza pytanie: na które z 517 wydarzeń wybrać się w sobotę, 9 czerwca (a właściwie od piątku do niedzieli, bo Industriada rozciąga się już na cały weekend).
Organizatorzy ułożyli pomocniczo listę hitów. Ale jest ich… pół setki. Dla Czytelników „Trybuny Górniczej” wyławiamy kilka takich, które wiążą się z węglem i kopalniami.
W kopalni Ignacy w Rybniku na finał Industriady 58 artystów zagra w multimedialnym show. W roli głównej kobiety, bo tegoroczne święto uwydatnić ma żeńskie aspekty przemysłu. Inaugurację (w piątek, 8 czerwca) zaplanowano w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, a jedną z atrakcji będzie escape room o zagadkowym kryptonimie „Zaginione siostry”. W Bytomiu można wybrać się na potańcówkę w hali maszyn Elektrociepłowni Szombierki lub zobaczyć panoramę kopalń z wieży zakładu. Spektakl plenerowy pt. „Żywoty świętych osiedlowych” zobaczymy pod zamkniętą kopalnią Dębieńsko, między familokami w Czerwionce-Leszczynach. W kopalni ćwiczebnej Sztygarka w Dąbrowie Górniczej hitem będzie uruchomienie na Industriadę sprężarki powietrza firmy Hoddick & Rothe GmbH z 1930 r. W odnowionym niedawno szybie Bartosz byłej kopalni Katowice w kompleksie Muzeum Śląskiego zwiedzimy instalację muzyczną „Mother Logde I-III”. Zobaczymy też kobiety w kopalniach na fotogramach Arkadiusza Goli, który przez wiele lat uwieczniał panie w kopalniach węgla, miedzi i soli. W Siemianowicach Śl. już w piątek wieczorem w byłej kopalni Michał (Park Tradycji) posłuchamy koncertu Wilków, a nazajutrz ONA i Agnieszki Chylińskiej. Miłośnicy jazzu i chilloutu muszą w piątek posłuchać koncertu Gigi and Her Boysband pod szybem Maciej w Zabrzu. Tam też spotkamy Joannę Zalewską – jedyną w Polsce nadsztygar w kopalni węgla kamiennego oraz Malwinę Smulską – geolog górniczą, bohaterkę serialu dokumentalnego Górnicy PL. Piątkowy wieczór przy muzyce spędzimy też pod szybem Prezydent w Chorzowie. Port węglowy w Łabędach podziwiać możemy w czasie rejsu z przewodnikiem zabytkowym statkiem po Kanale Gliwickim.
Wyliczone imprezy to skromny ułamek tego, co oferuje tegoroczna Industriada. Aby zaznajomić się z jej przebogatym programem imprez głównych i towarzyszących, warto odwiedzić stronę internetową industriada.pl i skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.