Osiem rodzin z UE oraz po jednej z Kenii i Fidżi zaskarżyło Unię Europejską do sądu, domagając się unieważnienia aktów prawnych wspólnoty dotyczących polityki klimatycznej - poinformowała w czwartek, 24 maja, międzynarodowa organizacja pod nazwą Koalicja Klimatyczna. W pozwach napisano, że ambicje klimatyczne Unii, w tym redukcja emisji dwutlenku węgla, są niewystarczające.
Pozew zbiorowy przeciwko Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Europejskiej trafił w czwartek, 24 maja, do Sądu Unii Europejskiej, czyli pierwszej instancji w ramach Trybunału Sprawiedliwości UE.
Sąd najpierw oceni, czy rodziny miały prawo do skargi
Agnieszka Warso-Buchanan, adwokat z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, tłumaczyła, że teraz sąd oceni stronę formalną skargi. Na przykład to, czy indywidualne osoby mają prawo zaskarżyć poszczególne akty prawne UE dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych. Na rozstrzygnięcie, czy sprawa trafi na wokandę, trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.
Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej wyjaśnił, że w pozwie zaskarżone są trzy akty prawne UE dotyczące realizacji polityki klimatycznej.
Chodzi o znowelizowaną dyrektywę ws. europejskiego systemu handlu emisjami (ETS), która zakładającą redukcję CO2 o 43 proc. do 2030 r.; rozporządzenie ws. wspólnego wysiłku redukcyjnego ESR (emisje mają zostać zredukowane do 2030 r. o 30 proc. w porównaniu do poziomu z 2005 r. z sektorów rolnictwa, budownictwa, transportu i gospodarki odpadami); rozporządzenie LULUCF ws. emisji gazów cieplarnianych wynikających z użytkowania i zmiany użytkowania gruntów i lasów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.