Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, podczas EEC 2018 w Katowicach opowiadał o pomysłach i projektach związanych z zagospodarowaniem terenów pogórniczych. Podkreślił, że przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy na Śląsku, czyli miejscu z ogromnym potencjałem: ludzkim i infrastrukturalnym.
- Jesteśmy między wizją a projektami. Z jednej strony mamy władze państwowe, samorządowe i Komisję Europejską, z drugiej - przedsiębiorców. Trzecia noga to innowacje, badania i rozwój - mówił Sobolewski.
Pytał o to, jaka powinna być wizja dla regionów pogórniczych, pomysł na ich ponowne wykorzystanie, przywrócenie ludziom i gospodarce.
- Jest cała grupa projektów z tej dziedziny. Dzielę je na dwie grupy: do szybkiego zastosowania i to jest np. elektrownia fotowoltaniczna na hałdzie oraz elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystująca istniejący szyb górniczy. Mamy też projekty np. uruchomienia produkcji turbin wiatrowych, co pozwoli zarówno na wykorzystanie infrastruktury, jak i śląskiego potencjału ludzkiego. Są również projekty wyprzedzające, których zadaniem jest zrobienie ze Śląska regionu kwitnącego technologicznie na długie lata - poinformował dyrektor Instytutu.
Jego zdaniem te ostatnie projekty to magazynowanie energii, społeczeństwo wodorowe oraz wykorzystanie węgla do produkcji pożytecznych węglowodorów.
- Chodzi nam o to, aby po 2050 r. nie schodzić z produkcją węgla do zera. Węgiel będzie potrzebny gospodarce i za 100 lat - podkreślił Aleksander Sobolewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.