W tym tygodniu, począwszy od 14 maja, EUR/PLN prawdopodobnie pozostanie w przedziale 4,24-4,29 - oceniają analitycy. Ich zdaniem, kurs EUR/PLN może jednak wzrosnąć ponad 4,30, jeżeli na obniżenie się oczekiwań na podwyżki stóp procentowych nałoży się wzrost napięć geopolitycznych. Krajowe SPW mogą umacniać się na krótkim końcu i na środku krzywej.
- Poniedziałkowa sesja przebiega bardzo spokojnie. EUR/PLN oscyluje wokół 4,26. Spodziewam się, że w tym tygodniu EUR/PLN będzie w przedziale 4,24 - 4,29" - powiedział Marcin Turkiewicz, diler walutowy mBanku.
Według analityków Raiffeisen Polbanku, poziomami wsparcia dla EUR/PLN są: 4,235, 4,218 oraz 4,20, a oporu: 4,28, 4,296 oraz 4,33.
"Kurs EUR/PLN porusza się obecnie w kanale ograniczonym od dołu przez 4,235. Zejście poniżej będzie sugerowało test 200-sesyjnej średniej kroczącej, która przebiega w okolicy, 4,218 i spodziewamy się, że ten poziom będzie silnym wsparciem w tym tygodniu. Zejście poniżej będzie sugerowało test wsparcia na 4,20" - napisano.
"Górnym ograniczaniem kanału, w którym znajduje się kurs są poziomy 4,28 oraz 4,296 i nie spodziewamy się powrotu do powyżej tego drugiego poziomu w tym tygodniu" - dodano.
Zdaniem ekonomistów z ING Banku Śląskiego, najważniejszym wydarzeniem krajowym w tym tygodniu będzie posiedzenie RPP. Jeżeli na obniżenie się oczekiwań na podwyżki stóp procentowych nałoży się ponowny wzrost napięć geopolitycznych, możliwy będzie krótkoterminowy wzrost EUR/PLN do 4,30 lub nawet 4,32.
"W naszej ocenie Rada może złagodzić swoją retorykę, np. spodziewamy się stwierdzenia, że prawdopodobieństwo pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie w tym i przyszłym roku wzrosło. Będzie to sprzyjać spadkowi wycenianej przez rynek ścieżki stóp nawet o 10 pb w horyzoncie do 2020" - napisali w raporcie.
"Uważamy, że połączenie niskiej podaży długu na rynku pierwotnym i spadku oczekiwań na podwyżki stóp NBP pozwoli na umocnienie krajowych papierów na krótkim końcu (w przypadku 2-latek widzimy istotne szanse na spadek rentowności poniżej 1,5 proc.) i ew. środku" - dodali.
W ich ocenie zachowanie długich POLGBs będzie natomiast zależeć głównie od sytuacji globalnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.