Huta Stalowa Wola rozpoczęła montaż linii automatów, które spawać będą korpusy i podwozia dla pojazdów bojowych, m.in. armatohaubicy Krab. To najnowocześniejsza obecnie technologia na świecie - poinformowała w czwartek, 26 kwietnia, spółka.
Dotychczas w HSW wszystkie zespoły z blach pancernych były spawane ręcznie. Zastosowanie automatów do spawania zagwarantować ma poprawę jakości oraz terminową realizację kontraktów dla wojska.
Wejście w nową erę
Prezes HSW Bernard Cichocki podkreślił, wdrożenie nowej technologii oznacza dla huty "wejście w nową erę".
Znamy realia zaostrzonej konkurencji na rynku krajowym i zagranicznym, dlatego HSW musi kłaść olbrzymi nacisk na nowoczesne technologie, by móc sprostać ciągle rosnącym wymaganiom płynącym z rynku. Tylko tak znaczące zmiany w zapleczu technologicznym mogą skutecznie i w dłuższej perspektywie budować przewagę konkurencyjną z rodzimymi i zagranicznymi producentami podobnych wyrobów" - zaznaczył cytowany w komunikacie.
Spawy potrzebne do Krabów i Raków
Nowa linia automatów wykorzystywania będzie do spawania systemów wieżowych dla m.in. haubicy Krab czy moździerza Rak, a także systemów podwozi m.in. M120G, WD, BWP.
Władze spółki liczą, że nowa inwestycja zwiększy potencjalne możliwości eksportowe produktów HSW.
Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. Jest to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. HSW ma dostarczyć dla polskiego wojska 64 moździerze i 32 wozy dowodzenia; kontrakt wart jest ponad 960 mln zł.
Z kolei armatohaubica Krab kalibru 155 mm wchodzi w skład modułu ogniowego Regina. W połowie grudnia 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił cztery dywizjonowe moduły ogniowe Regina. Wartość umowy to 4,5 mld zł i jest to największy kontrakt w historii polskiego przemysłu obronnego. W skład modułu wchodzą oprócz armatohaubic, wozy dowodzenia, logistyczne i remontowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.