Produkcja miedzi w krajowych zakładach koncernu KGHM Polska Miedź w pierwszym kwartale tego roku obniżyła się o 12 proc. Za granicą wytworzono podobne ilości, co w zeszłym roku o tej porze - poinformowała spółka w poniedziałek, 23 kwietnia, w raporcie pokazującym wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe z początku roku.
Zarząd KGHM Polska Miedź zapowiedział, że kolejne raporty przekazywał będzie odtąd co miesiąc.
Produkcja miedzi tzw. płatnej w KGHM wyniosła 143 tys. t i była niższa o 19 tys. t (-12 proc.) niz w analogicznym okresie zeszłego roku. Spółka tłumaczy spadek odkładaniem zapasu półfabrykatów (w postaci miedzi anodowej) na wsad do produkcji miedzi elektrolitycznej w czasie remontu instalacji przetapiania koncentratów HMG II. Przestój ten planowany jest w drugim kwartale tego roku.
"Produkcja zagraniczna miedzi płatnej jest na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku: wzrost produkcji zanotowała przede wszystkim kopalnia Robinson (+37 proc.) dzięki wyższej zawartości miedzi w rudzie oraz wyższych uzysków w procesie flotacji, a spadek - kopalnia Sierra Gorda (-14 proc.) głównie z powodu niższej zawartości metalu w eksploatowanej rudzie" - podał koncern w poniedziałkowym raporcie.
Srebro i złoto także w dół
W grupie KGHM w I kw. wytworzono 243 t srebra, to jest o 55 t (lub -18 proc.) mniej, z identycznym powodów, jak w przypadku miedzi.
Spadła też produkcja złota i innych metali szlachetnych (TPM) - wyniosła 39 tys. uncji trojańskich, czyli o 16 tys. troz mniej (- 29 proc.). Spółka tłumaczy ten wyniki głównie niższą ilością wsadów obcych przerabianych w hutach Polskiej Miedzi. Jednocześnie w KGHM International zanotowano 9 proc. wzrostu produkcji złota w związku z lepszą jakością przerabianej rudy w kopalni Robinson.
Ubyło także molibdenu - wyprodukowano 4 mln funtów, czyli - 17 rpco. (o 0,8 mln funtów) ze względu na niską zawartość tego metalu w rudzie z Sierra Gorda.
Gorsze warunki geologiczno-górnicze
"Niższa ilość miedzi i srebra w koncentracie w porównaniu do I kw. 2017 r. wynika bezpośrednio ze spadku wydobycia urobku w zakładach górniczych" - stwierdza spółka. Przyczyną, jak podaje KGHM, było pogorszenie się warunków geologiczno-górniczych, "występowanie stref kamiennych w eksploatowanym złożu oraz konieczność zwiększenia zakresu robót przygotowawczych wykonywanych w kamieniu" - wyliczono w raporcie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK