Przestrzeń do dalszego umocnienia złotego jest ograniczona, a kurs EUR/PLN powinien w najbliższych dniach oscylować między 4,155 a 4,193 - prognozują analitycy. Ich zdaniem, przecena SPW ma charakter krótkoterminowej korekty.
"EUR/PLN w znaczący sposób wyczerpał w naszej ocenie potencjalną przestrzeń do dalszej aprecjacji złotego. Z tego powodu uważamy, iż najbardziej prawdopodobny scenariusz to przejście notowań w fazę stabilizacji, bądź ewentualnie łagodnej korekty w przypadku pogorszenia sentymentu globalnego" - napisali w raporcie analitycy Banku Millennium.
"Na początku tygodnia apetyt na ryzyko jednak utrzymuje się i to pomimo weekendowego bombardowania Syrii przez USA, Wielką Brytanią i Francję. Zmienić to mogą liczne wystąpienia amerykańskich bankierów centralnych oraz możliwa kolejna odsłona protekcjonizmu w globalnym handlu. Z punktu widzenia analizy technicznej poziom 4,1550 powinien zabezpieczać kurs EUR/PLN przed dalszym spadkiem, a 4,1930 przed ewentualną zwyżką" - dodali.
W ich opinii, w tym tygodniu notowania USD/PLN zawrócą z 2-miesięcznego minimum, w czym pomóc może jastrzębia retoryka wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz dane makro z USA.
W bieżącym tygodniu zaplanowano konferencje z udziałem siedmiu przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
RYNEK DŁUGU
W opinii Mirosława Budzickiego z PKO BP, zasięg korekty na długim końcu krzywej dochodowości nie powinien przekroczyć 3,15 proc., a po dotarciu do tego poziomu, rentowności mogą ponownie testować minima z zeszłego tygodnia.
- Przecenę na naszym rynku dłużnym, z którą mamy obecnie do czynienia generują rynki bazowe, gdzie rentowności na amerykańskim rynku wyraźnie rosną. Fundamenty dla polskich obligacji są wciąż solidne, te minima z zeszłego tygodnia mogą być testowane ponownie, bieżąca korekta powinna wyhamować i na długim końcu test poziomu 3 proc. w najbliższych tygodniach jest prawdopodobny - powiedział PAP Biznes strateg rynku długu.
Przestrzeń do korekty rentowności na długim końcu dostrzegają też ekonomiści Banku Millennium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.