W Tarnowskich Górach, w ciągu dwóch miesięcy Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa przejechał ponad 1000 km, wykonując ok. 120 tys. pomiarów powietrza.
Wnioski? Powietrze w Tarnowskich Górach jest nawet lepszej jakości niż w wielu innych miastach aglomeracji górnośląskiej, a trucicieli wcale nie jest tak wielu, jak sądzono. Potrafią jednak zatruwać środowisko ze zdwojoną siłą.
Władze samorządowe Tarnowskich Gór podsumowały akcję „Hajcujymy, nie trujymy”. Przeprowadzono ją w oparciu o umowę, do której przystąpili w styczniu br.: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz działający od 17 lat na rynku usług konsultingowych - Regionalny Fundusz Ekorozwoju w Bielsku-Białej.
Miała ona charakter pilotażowy. Do badań wykorzystano aparaturę specjalistyczną opracowaną przez ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa. Jest to dron, który szybuje ponad kominami domowych palenisk. Urządzenie wytwarzając podciśnienie, zasysa wydostający się z nich dym, poddając go analizie. Współpracuje z nim elektryczny samochód, wyposażony w profesjonalną aparaturę umożliwiającą badanie zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Aparatura łączy się z bazami danych, np. z BDOT - bazą danych obiektów topograficznych. Pomiary obejmują m.in.: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla.
Uświadamiać, nie karać
- Postaramy się wskazać, które części miasta są najbardziej narażone na zanieczyszczenie - mówił podczas inauguracji programu (15 stycznia br.) burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.
I tak też się stało, ale wiedzieć trzeba, że projekt z góry nastawiony był na uświadomienie mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają, a nie na karanie ich za spalanie w piecach odpadów.
- Przez dwa miesiące praktycznie wszystkie ulice Tarnowskich Gór odwiedziła aparatura pomiarowa Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa, a wyniki badań były bezpośrednio nanoszone na mapę zanieczyszczeń. Każdy mieszkaniec może teraz sprawdzić w internecie, jakiej jakości jest powietrze w jego najbliższej okolicy lub w każdym innym punkcie miasta - przyznał Piotr Korab z tarnogórskiego magistratu.
Pomiary były prowadzone rano, późnym popołudniem i wieczorem, gdy intensywność grzania była największa.
- Najgorsze wyniki w ciągu dwóch miesięcy prowadzenia pomiarów zanotowano 6 lutego br. Tam, gdzie domy mieszkalne ogrzewane są siecią ciepłowniczą, wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10 były czterokrotnie niższe w porównaniu z rejonami, w których znajdują się domy wyposażone w paleniska indywidualne – stwierdził Adam Hamerla z Eko Patrolu GIG.
Zaprezentował również zdjęcia budynku w Strzybnicy wykonane z drona.
- Pewien emitent zanieczyszczeń zatruł dosłownie całą okolicę. Na dowód tego mamy pomiar z drona. Jakość powietrza w okolicy budynku była nawet pięć razy gorsza niż w pozostałej części dzielnicy - dodał.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot nie miał wątpliwości - pomysł Eko Patrolu GIG jest w stu procentach trafiony i warto go kontynuować.
Odebrali nagrody
- Osiągnięcie poprawy jakości powietrza bez uświadomionego społeczeństwa jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego ta akcja spełniła swoje zadanie - podkreślił dodając, że Tarnowskie Góry od lat inwestują w działania antysmogowe, biorąc aktywny udział we wszystkich etapach programu ograniczenia niskiej emisji.
- Pieniądze z umorzenia części pożyczki z funduszu, zaciągniętej na budowę kanalizacji, zostały przeznaczone na wymianę kotłów. Pojawił się pomysł podłączenia do sieci ciepłowniczej kilkuset domków jednorodzinnych - przypomniał szef WFOŚiGW.
Nagrody dla najczystszych miejsc w Tarnowskich Górach zdobyły m.in. ulica Sosnowa w dzielnicy Lasowice i dzielnica Śródmieście-Centrum z ulicami Roździeńskiego, Wenecką i Zachodnią. Przedstawiciele mieszkańców odebrali pamiątkowe tablice oraz sadzonki drzew.
Władze miasta zapowiadają kolejną edycję programu w przyszłym roku. Tymczasem GIG stara się przekonać inne samorządy do przetestowania pomysłu Eko Patrolu. Koszty akcji oszacowano na 112 tys. zł, w przypadku Tarnowskich Gór dofinansowanie WFOŚiGW przekroczyło znacznie połowę tej kwoty.
Warto przy okazji podkreślić, że opracowana przez naukowców z GIG mobilna platforma do pomiaru zanieczyszczeń powietrza została nagrodzona podczas zeszłorocznych Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Innova w Barcelonie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.