Polska Grupa Górnicza oraz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku podpisały porozumienie w sprawie kształcenia dualnego w Branżowej Szkole I Stopnia. To pierwsza tego typu umowa w spółkach węglowych. PGG będzie organizatorem praktycznej nauki zawodu dla uczniów kształcących się w zawodzie elektryk oraz ślusarz.
Ze strony PGG porozumienie podpisali wiceprezes ds. pracy Jerzy Janczewski oraz wiceprezes ds. finansowych Andrzej Paniczek. Szkołę reprezentował dyrektor Marek Holona.
Młodociani pracownicy będą zatrudnieni w ruchu Jankowice i ruchu Chwałowice kopalni ROW. Pracując tam będą zdobywali zawodowe doświadczenie. Organizacja praktyk przez PGG umożliwi uczniom zastosowanie i pogłębienie zdobytej przez nich wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. W ciągu tygodnia dwa dni będą poświęcać na naukę przedmiotów ogólnych, jeden na naukę przedmiotów zawodowych i dwa na pracę w zakładach Grupy, ale wyłącznie na powierzchni.
Uczniowie odbywający praktyki otrzymają wynagrodzenie przysługujące pracownikom młodocianym, obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
- Jest to nowe rozwiązanie jeśli chodzi o nasza firmę. Dotychczas podpisywaliśmy umowy ze szkołami, które edukują stricte do pracy pod ziemią. Ci uczniowie, którzy zdecydują się skorzystać z tej możliwości, stają się pracownikami młodocianymi. Traktujemy to jako program pilotażowy. Wychodzimy tym samym naprzeciw koncepcji, która wdraża Ministerstwo Edukacji – wyjaśnił wiceprezes Janczewski.
- Chcemy dać tym młodym ludziom szansę, aby mogli nabywać konkretne umiejętności w rzeczywistości kopalnianej pod okiem naszych pracowników i instruktorów. Myślę, że ten rok pokaże nam możliwości do rozwijania dalszej współpracy – dodał.
- To wpisuje się w system dualnego kształcenia, które w tej chwili zostaje wprowadzane. W zasadzie w inny sposób nie możemy kształcić młodych ludzi, którzy będą przyszłymi kadrami dla przemysłu. (…) Mamy już pewne doświadczenie ponieważ od paru ładnych lat podpisujemy umowy z różnymi firmami, nie współpracowaliśmy jednak ze spółką górnicza. Jest to dla nas nowy obszar ale ściśle powiązany z naszymi innymi partnerami – ocenił dyrektor Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych Marek Holona.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gadka szmatka, miałwm miesięczne praktyki w pgg, robiłem tak samo jak każdy (jak nie gorzej) inny tyle że za darmo
Uczeń nie będzie żadnym Murzynem. Tak jak w każdym innym zawodzie i każdej innej firmie będzie zdobywał naukę i doświadczenie jako pracownik młodociany a po ukończeniu szkoły będzie mógł podjąć pracę tak jak każdy inny także na dole . Czytaj człowieku ze zrozumieniem i nie pisz bzdur.
Haha będą mieć tanią siłę roboczą na górze bo nikt nie chce się przyjmować na powierzchnię za 1700 zł jebaczki uczeń w wieku 16 18 lat za 1400 będzie robił jak murzyn