Należąca do grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej spółka JSW Innowacje będzie współtworzyć projekt organizacji przestrzeni powietrznej dla dronów w ramach europejskiego programu U-Space. Pierwsze w Polsce badania w tym zakresie będą prowadzone na terenie jednej ze śląskich kopalń.
Spółka należąca do grupy kapitałowej JSW znalazła się w konsorcjum, w skład którego weszły podmioty z branży bezzałogowych systemów latających. Dla górniczej firmy udział w badaniach dotyczących dronów ma znaczenie praktyczne - docelowo wdrożenie systemu pomoże np. monitorować szkody górnicze, zasoby węgla oraz strategiczne urządzenia i obiekty górniczej infrastruktury, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia kosztów działania kopalń.
Europejska koncepcja U-Space przewiduje, że w miastach zostanie zorganizowana przestrzeń powietrzna przeznaczona dla dronów. By mogło z niej bezpiecznie korzystać wielu użytkowników, trzeba stworzyć odpowiednią infrastrukturę, m.in. po to, by ruch dronów nie kolidował z klasycznym lotnictwem załogowym. Specjaliści wskazują, iż wdrożenie koncepcji U-Space da nowe możliwości zarówno firmom z branży przemysłowej, jak i usługowej.
Jest ruch drogowy, jest i dronowy
- Tak jak mamy ruch samochodowy czy lotniczy, z obowiązującymi jego uczestników zasadami, tak ma powstać regularny ruch dronowy. Na niskich wysokościach latać będą drony, które wykonywać będą konkretne zadania - od transportu, przez pomiary, po przeprowadzanie audytów - wyjaśniła we wtorek dyrektor ds. badań i rozwoju w spółce JSW Innowacje dr Agnieszka Hankus-Kubica.
By możliwe było swobodne testowanie technologii, wypracowanie wspólnego systemu obsługi oraz zasad funkcjonowania, spółka JSW Innowacje utworzy Narodowy Obszar Testowy Technologii Automatycznych. Na terenie jednej z rewitalizowanych kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej powstanie obszar doświadczalny na potrzeby testowania dronów.
Pierwszy na świecie obszar testowy U-Space
- Będzie to pierwszy na świecie otwarty obszar testowy działający zgodnie z koncepcją U-Space - zaznaczyła dyrektor.
Poza spółką JSW Innowacje konsorcjum tworzą: Dlapilota.pl - właściciel systemu DroneRadar, FlyTech UAV - krakowski innowacyjny start-up zajmujący się produkcją bezzałogowych systemów latających i oprogramowania oraz Creotech Instruments - spółka technologiczna działająca w sektorze kosmicznym.
Zgodnie z podpisaną już umową tworzącą konsorcjum, efektem badań ma być powszechnie dostępny system obsługujący drony. Strony przygotowują się do uruchomienia i testowania infrastruktury, która pozwoli dronom regularnie pojawiać się w przestrzeni miast, czyli zrealizować koncepcję U-Space.
Nowoczesne technologie to kierunek dla górnictwa
Prezes JSW Daniel Ozon przypomniał, że rozwijanie nowoczesnych i innowacyjnych technologii to jeden z priorytetów przyjętej niedawno Strategii Rozwoju JSW do 2030 r., która ma zagwarantować spółce umacnianie pozycji wiodącego producenta węgla koksowego i czołowego producenta koksu na rynku europejskim. W opinii prezesa, wykorzystanie nowoczesnych technologii to właściwy trend, który nie tylko zapewni JSW optymalny rozwój, ale również może wyznaczyć kierunki dla całego górnictwa.
- Planujemy, że pierwsze próby systemu pilotażowego będą możliwe pod koniec czerwca 2018 r. Na Śląsku na drony czekają już bardzo konkretne zadania - system posłuży m.in. monitorowaniu szkód górniczych oraz kluczowych obiektów, co przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa oraz obniżenia kosztów funkcjonowania spółki - poinformował Ozon.
Przy realizacji projektu konsorcjum ma ściśle współpracować z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (specjalizującym się w analizach oraz przetwarzaniu zobrazowań satelitarnych i bezprzestrzennych), a także szczecińską firmą Aerobits, producentem transponderów lotniczych (wykorzystywanych do kontroli ruchu lotniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
O jak pięknie same innowacje coś ala zamiana kilogramowego poga na ciężki i nieporeczny ka ważne ze kasa płynie a Polacy myślą że trza do kopalń dopłacać no to se naród w tym przypadku drony zafundował :)
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Na drony i inne pierdoły kasa jest, napiszcie kiedy była ostatnio podwyżka dla pracowników JSW, 2014 ?