Agenci katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w poniedziałek, 19 marca, cztery osoby, które są związane z nieprawidłowościami i korupcją w Spółce Restrukturyzacji Kopalń i jej oddziałach w latach 2016-2017. Jak ustalił portal nettg.pl, wśród zatrzymanych są: dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Franciszek P., profesor Głównego Instytutu Górnictwa Przemysław B., wiceprezes spółki z branży budownictwa podziemnego oraz prezes spółki techniczno-inżynieryjnej działającej w branży górniczej.
Jak informuje CBA, nakaz zatrzymania naukowców i biznesmenów wydali śledczy z katowickiego wydziału Prokuratury Krajowej. Funkcjonariusze Biura przeszukali mieszkania podejrzanych oraz gabinety profesorów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Zatrzymani w śląskiej prokuraturze krajowej usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym. Według ustaleń śledczych zatrzymani mężczyźni mieli wręczać korzyści majątkowe przedstawicielom SRK oraz jej oddziałów w zamian za uzyskanie zamówień publicznych. Jedno z nich dotyczyło opracowania hydrogeologicznego o wartości ok. 0,5 mln zł.
W sumie w sprawie dotyczącej nieprawidłowości i korupcji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zatrzymano już 17 osób.
Cała sprawa zaczęła się od własnych ustaleń funkcjonariuszy i późniejszej operacji specjalnej CBA na parkingu przed centrum handlowym na Śląsku. W czerwcu 2017 r. na gorącym uczynku korupcji zatrzymano wtedy wiceprezesa, dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska SRK Mirosława S. oraz Grzegorza G. - prezesa spółki okołogórniczej wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK.
Kilka tygodni później agenci CBA zatrzymali Marka C., kierownika zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń w SRK. W zamian za łapówki preferował określoną firmę okołogórniczą, ułatwiając jej uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń należących do SRK.
W październiku zeszłego roku agenci CBA zatrzymali Bogdana P., do niedawna dyrektora kopalni Makoszowy, który w okresie objętym śledztwem pełnił także funkcję zastępcy dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń.
W lutym w tej sprawie zatrzymano b. dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń Krzysztofa M. oraz trzech przedstawicieli firm działających w branży górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.