Na giełdach w zachodniej Europie kolejna sesja ze spadkami indeksów. Po południu drugie w tym tygodniu wystąpienie prezesa Fed w amerykańskim Kongresie - rynki nadal się go obawiają. Dobra wiadomość - jest już marzec, który rozpoczyna historycznie dwa najsilniejsze miesiące dla akcji - podają maklerzy.
W Azji w czwartek indeksy też na minusach - Nikkei 225 spadł na zakończenie tej sesji o prawie 1,6 proc.
Umacnia się dolar przed popołudniowym wystąpieniem nowego szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej - Jerome'a Powella, przed Senacką Komisją Bankową Kongresu USA.
We wtorek Powell występując przed Komisją Usług Finansowych Kongresu stwierdził, że od grudniowego posiedzenia Rezerwy zaobserwowano w napływających danych makro sygnały umocnienia w gospodarce USA i na rynku pracy, które "zwiększają zaufanie, iż inflacja wzrośnie do celu Fed".
Analitycy odebrali komentarze szefa Fed jako sygnał o możliwych większych podwyżkach stóp procentowych w USA - być może czterech w tym roku zamiast trzech.
- Obawy o szybsze tempo podwyższania kosztu kredytu w USA negatywnie wpłynęły na rynki akcji, ale to daje dobrą okazję do kupowania aktywów po niższych cenach - mówi Nader Naeimi, ekonomista AMP Capital Investors Ltd., zarządzający aktywami 120 mld USD.
- Na popularności zyskują "niedźwiedzio" nastawieni inwestorzy, ponieważ wtorkowe komentarze Powella nie były tak "gołębie" jak się tego spodziewano - wskazuje z kolei Tomoichiro Kubota, analityk Mitsui Securities Co. w Tokio.
- Dobra wiadomość jest taka, że mamy już marzec, a ten miesiąc rozpoczyna historycznie dwa najsilniejsze miesiące dla akcji, zanim wejdziemy w okres sezonowej słabości od maja do października - mówi Ryan Detrick, starszy strateg rynku w LPL Financial.
Wystąpienie Powella w Kongresie USA rozpocznie się w czwartek o 16.00. Wcześniej będą wskaźniki PMI dla sektora przetwórczego we Francji (9.50), Niemczech (9.55), strefie euro (10.00) i W.Brytanii (10.30), stopa bezrobocia w eurolandzie w I (11.00), wydatki i dochody Amerykanów w I (14.30), deflator PCE w USA w I (14.30), liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w USA (14.30), PMI w przemyśle USA (15.45), wskaźnik ISM w przemyśle USA (16.00).
Są natomiast już dane PMI z Chin - indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w lutym 51,6 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 51,3 pkt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.