W zachodniej Europie w piątek, 23 lutego, na razie mały ruch na giełdach. Inwestorzy - i ostrożni, i nerwowi - kontynuują debatę na temat normalizacji polityki pieniężnej banków centralnych na świecie i wpływu na rynki wyższych rentowności obligacji skarbowych - podają maklerzy.
Na giełdach zwyżkuje 11 z 19 sektorów we Stoxx 600. Połowa spółek traci, druga połowa w górę.
Subsea 7 zyskuje 7,5 proc., Neste w górę o 4,7 proc., a Phoenix Group Holdings na plusie o 3,0 proc.
Kingspan Group traci 8,9 proc., Valeo w dół o 8,5 proc., a Ingenico Group spada o 3,5 proc.
Paul Nolte, zarządzający portfelem Kingsview Asset Management w Chicago, wskazuje, że inwestorzy niepokoją się o możliwe zmiany stóp procentowych przez banki centralne.
- Inwestorzy po prostu denerwują się możliwymi zmianami stóp procentowych - wskazuje.
- Wszyscy czekają na więcej danych gospodarczych, aby potwierdzić bądź zanegować to, co sygnalizuje Fed. Na razie mamy na rynku dużo nerwów - dodaje.
Fed zdecydował na swoim posiedzeniu w styczniu o dodaniu do komunikatu określenia "kolejne" w odniesieniu do podwyżek stóp procentowych w związku z poprawą perspektyw dla gospodarki USA - podano w środowych "minutkach".
Tymczasem w pozytywnym nastawieniu, bez nerwów, przebiega piątkowa sesja w Azji, gdzie na giełdach notowane są zwyżki indeksów. Nikkei 225 zamknął ostatnią w tym tygodniu sesję zwyżką o 0,72 proc.
Inwestorzy poznali już II wyliczenie niemieckiego PKB za IV kwartał 2017 r. Wynika z niego, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kwartale o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych. Wstępnie też spodziewano się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc., po wzroście w III kw. o 0,7 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.