Spółka Prairie Mining Limited ogłosiła rezultaty badań laboratoryjnych prób pobranych z nowo wykonanego odwiertu, z obszaru przyszłej kopalni Jan Karski. Wykonane badania wykazały występowanie węgla koksującego typu 34 o niskiej zawartości popiołu. Dzięki znakomitym parametrom jakościowym węgiel będzie mógł być sprzedany za wyższą cenę – czytamy w komunikacie firmy.
Wysokojakościowy węgiel koksujący typu 34 ma stanowić 75 proc. produkcji kopalni Jan Karski. Pozyskane dane są kluczowe dla przyszłości Lubelskiego Zagłębia Węglowego, w szczególności jego chełmskiej części, którą postrzegano do tej pory głównie przez pryzmat produkcji węgla energetycznego.
- Wyniki realizowanego programu eksploracyjnego wykazały, że Jan Karski będzie kopalnią produkującą węgiel koksujący typu 34, podczas gdy historycznie Lubelskie Zagłębie Węgla kojarzone było wyłącznie z produkcją węgla energetycznego. To doskonała okazja dla regionu lubelskiego, a w szczególności chełmskiego, aby stać się wiodącym europejskim dostawcą węgla koksującego dla przemysłu stalowego . Wyniki testów potwierdzają, że węgiel koksujący typu 34, będzie stanowić nawet 75 proc. produkcji kopalni Jan Karski. Oznacza to, że nasz produkt będzie droższy niż zakładaliśmy we Wstępnym Studium Wykonalności opracowanym w 2016 r. W związku z zamykaniem kopalni w Czechach i restrukturyzacją polskiego sektora, węgiel koksujący z kopalni Jan Karski z powodzeniem znajdzie odbiorców na europejskim rynku węgla – komentuje Ben Stoikovich, prezes Prairie.
Spółka poinformowała o zakończeniu odwiertu Kulik 1 na terenie kopalni Jan Karski. Dzięki szerszej średnicy umożliwił zebranie wystarczającej ilości węgla z pokładu 391 i przeprowadzenie szczegółowych badań jakości surowca. Testy zostały przeprowadzone w certyfikowanych ośrodkach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Badania prób pobranych z najnowszego odwiertu, pokazały, że wydobywany węgiel będzie jeszcze lepszej jakości, niż to wynikało z testów wcześniejszych odwiertów wykonanych na terenie koncesyjnym Prairie Mining – czytamy w komunikacie.
Węgiel typu 34, który będzie produktem końcowym z kopalni Jan Karski, charakteryzuje się m.in. dużo mniejszą zawartością popiołu (3,5 proc.) oraz lepszą jakością w porównaniu z węglem typu 34 oferowanym przez innych producentów. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną włączone do studium techniczno-finansowego przygotowywanego aktualnie przez China Coal, strategicznego partnera Prairie.
Wyniki badań – jak poinformowano w komunikacie - zostaną przedstawione regionalnym producentom stali, z którymi Spółka kontynuuje rozmowy na temat przyszłej sprzedaży i dostaw węgla koksującego typu 34.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Taras już tam zagrzał posadkę?
A kiedy będą wyniki badań z pgg? Bo jak na razie znamy tylko mity, że mamy miliardy ton zasobów operatywnych, a wciąż nie wiemy ile realnie uda się wydobyć i w jakiej cenie.