W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez stronę społeczną oraz jednostki samorządu terytorialnego Główny Instytut Górnictwa wprowadził nowe, autorskie rozwiązanie w zakresie pomiaru i monitorowania jakości powietrza. Mobilne laboratorium nazywane Eko-patrolem GIG umożliwia prowadzenie pomiarów jakości powietrza w zakresie imisji i emisji zanieczyszczeń.
Zestaw badawczy Eko-patrolu GIG składa się z:
- samochodu elektrycznego wyposażonego w stację meteo i platformy pomiarowe
- aparatury kontrolno-pomiarowej zainstalowanej na dronie.
Na zainstalowanej pod dronem platformie zastosowano własne rozwiązanie laserowych mierników stężenia zanieczyszczeń powietrza. Pomiary obejmują następujące parametry: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO). Zgromadzone dane opracowywane są następnie w formie raportu z przeprowadzonych badań i analiz wraz z ich interpretacją i wizualizacją.
Platforma pozwala na mapowanie stref zagrożenia smogowego z wykorzystaniem precyzyjnego GPS. Mapy zagrożeń smogowych to wartościowe źródło informacji zarówno dla władz lokalnych, decydentów, jak i mieszkańców monitorowanych obszarów. Gminy, na terenie których zdiagnozowano strefy o szczególnym zagrożeniu niską emisją, mogą skutecznie planować i realizować działania naprawcze.
Eko-patrol GIG jest wspomagany stacjonarnym systemem długoterminowego monitoringu zapylenia oraz danymi z przenośnych pyłomierzy GIG. Współpracują one ze smartfonami i siecią internetową, poprzez aplikację na stronie www. Urządzenie pełni funkcję indywidualnej ochrony przed niską emisją.
Wszystkie pomiary są walidowane w oparciu o metody referencyjne i równoważne. Próbki pobierane w terenie lub z konkretnego emitora, przekazywane są do akredytowanych laboratoriów GIG. Tam wykonywane są analizy laboratoryjne pod kątem występowania gazowych produktów spalania odpadów, w tym zawartości chlorowodoru czy formaldehydu, które wskazują na spalanie np. odpadów z tworzyw sztucznych.
Eko-patrol GIG to innowacyjne przedsięwzięcie, zarówno w wymiarze technicznym, jak i budowania społecznej świadomości źródeł i zasięgu niskiej emisji. Urządzenia stacjonarne oraz mobilne laboratorium dostarczają strumienie danych, które zapewniają zagęszczenie siatki pomiarowej na danym obszarze. Pozwala to na szczegółowe wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń oraz ocenę skuteczności podejmowanych działań naprawczych. W oparciu o platformę pomiarową GIG planowane jest tworzenie powszechnie dostępnych i specjalistycznych systemów informacji o zagrożeniach smogowych.
Zapraszamy do zapoznania się z filmami prezentującymi opisywane rozwiązania na stronie www.gig.eu w zakładce dla mediów, na YouTube GIG Katowice lub na naszym Facebooku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dwa miechy i po okresie grzewczym......