Strategia Jastrzębskiej Spółki Węglowej na lata 2018-2030 zakłada stopniowy wzrost produkcji węgla z 15,6 mln t w 2018 r. do 18,2 mln t w 2030 r. Łączne nakłady inwestycyjne i kapitałowe w Grupie w okresie obowiązywania strategii mają kształtować się na poziomie ok. 18,9 mld zł.
Rada Nadzorcza Spółki zatwierdziła strategię JSW i jej spółek zależnych. Jest nastawiona na długoterminowy, stabilny i zrównoważony rozwój, zapewniający wzrost wartości Spółki z uwzględnieniem oczekiwań jej akcjonariuszy. Cel ten będzie realizowany poprzez zwiększenie wydobycia i sprzedaży węgla. Zrównoważony poziom produkcji i sprzedaży koksu ustalono na poziomie powyżej 3,4 mln t. Strategia zakłada ponadto poprawę efektywności produkcji poprzez inwestycje i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych. JSW ma funkcjonować zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, we współpracy z interesariuszami, w tym ze społecznościami lokalnymi, przy zachowaniu założeń ekonomicznych, społecznych i proekologicznych.
Przede wszystkim koks
Eksperci Grupy JSW zakładają ponadto realizację dużych projektów inwestycyjnych. Nakłady na nie przeznaczone sięgną w latach 2018-2030 kwoty 18,9 mld zł. Przy czym najwyższy priorytet nadano projektom w zakresie rozwoju działalności wydobywczej, modernizacji i optymalizacji funkcjonowania segmentu koksowniczego, jak również samowystarczalności energetycznej. Ten ostatni cel będzie osiągany poprzez rozwój mocy wytwórczych w oparciu o własną bazę surowcową, czyli metan i gaz koksowniczy. Poprawie mają ulec również rentowność oraz integracja poszczególnych segmentów działalności. Większa dynamika będzie także towarzyszyć wdrażaniu innowacyjnych technologii w całym ciągu produkcji – od wydobycia węgla do produkcji koksu.
Założenia biznesowe
Strategia przewiduje naturalnie dalszą optymalizację kosztów działalności przy jednoczesnym wzroście efektywności działalności głównej i wspierającej. Podstawowe założenia biznesowe w obszarze produkcji węgla to: zabezpieczenie dostępu do zasobów węgla koksowego poprzez rozwojowe inwestycje – udostępnianie nowych złóż oraz nowych poziomów wydobywczych, rozszerzenie bazy zasobowej, w szczególności w zakresie węgla koksowego typu 35 oraz zwiększenie udziału produkcji węgla koksowego w produkcji ogółem do poziomu powyżej 85 proc. od 2020 r. Z tego też względu duże inwestycje pojawią się właśnie w zakładach koksowniczych. W koksowni Przyjaźń zaplanowano budowę nowych baterii koksowniczych w celu produkcji koksu wielkopiecowego o wysokich parametrach przy wykorzystaniu najniższego wskaźnika konwersji. Z kolei w koksowni Radlin kontynuowane będą inwestycje związane z modernizacją infrastruktury technologicznej. Realizowane mają być też inwestycje w obszarze produktów węglopochodnych z gazu koksowniczego z zachowaniem wszelkich norm ochrony środowiska i bezpieczeństwa technologicznego.
Finanse i innowacyjność
Strategia dla Grupy JSW zakłada ponadto całkowitą spłatę zadłużenia z tytułu emisji obligacji do 2019 r., utworzenie funduszu stabilizacyjnego FIZ oraz wdrożenie jednolitych procesów finansowych, w tym zarządzania ryzykiem kredytowym, walutowym i rynkowym.
W strategii podkreślono również stałą otwartość JSW na innowacje. Zapowiedziano inicjowanie, przygotowywanie i prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych przy wykorzystaniu środków pomocowych UE. W dziedzinie odpowiedzialności społecznej założono wzmocnienie wizerunku Grupy jako dobrego pracodawcy i partnera biznesowego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.