Operator sieci przesyłowej gazu Gaz-System otrzymał decyzje lokalizacyjne dla północnej części planowanego interkonektora gazowego Polska-Litwa (GIPL) - poinformowała w czwartek, 4 stycznia, spółka. W sumie decyzję dotyczą 185 km planowanej rury.
Jak podał również Gaz-System - decyzje zostały wydane w październiku i listopadzie ub. roku. Obejmują tzw. odcinek północny planowanego gazociągu, od miejscowości Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim w Podlaskiem do granicy z Litwą.
- Decyzje o ustaleniu lokalizacji to kolejny krok milowy w realizacji projektu interkonektora Polska-Litwa. Na bieżąco realizujemy działania, które już w przyszłym roku doprowadzą do uzyskania pozwolenia na budowę i wyboru wykonawcy robót budowlanych - powiedział dyrektor Pionu Rozwoju Gaz-Systemu Paweł Jakubowski.
Projekt GIPL został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W październiku 2013 r. KE nadała mu status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).
"Połączenie gazowe z Litwą jest ważne dla zintegrowania europejskiego systemu gazowniczego. Przyczyni się do powstania zliberalizowanego rynku gazu w północnowschodniej części Europy. Dzięki niemu zostaną wyeliminowane tzw. +wyspy energetyczne+, czyli rejony uzależnione od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
Rura ma mieć średnicę 700 mm i połączy tłocznie gazu w Hołowczycach i Jauniunai. Całkowita długość GIPL to 534 km, z czego 357 km w Polsce. Szacowana wartość projektu GIPL to 558 milionów euro, odcinek polski ma kosztować 422 mln euro, a litewski - 136 mln euro.
W czerwcu 2016 r. podjęto decyzję o zmianie trasy interkonektora po stronie polskiej. Zamiast w podwarszawskiej Rembelszczyźnie, gazociąg będzie się zaczynał w Hołowczycach na wschodzie Mazowsza. Trasę podzielono na dwa odcinki: Hołowczyce-Rudka-Skroda oraz Rudka-Skroda-granica z Litwą. Pierwszy liczy 153 km i przebiega przez 18 gmin. Drugi - na który są już decyzje lokalizacyjne - ma 185 km i przebiega przez 16 gmin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.