Prezentacja zasobów surowcowych, którymi dysponuje Polska, sposobów gospodarowania nimi i zasad prowadzenia polityki surowcowej były tematami briefingu pod nazwą "Polityka Surowcowa Państwa – rozwój bogactwa regionów", który odbył się w poniedziełk (13 listopada) w Ministerstwie Środowiska.
Projekt Polityki Surowcowej Państwa jest efektem rocznej pracy Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Surowcowej Państwa, który pracował pod przewodnictwem prof. dra hab. Mariusza Oriona Jędryska, sekretarza stanu w MŚ, Głównego Geolog Kraju i pełnomocnika rządu do spraw polityki surowcowej państwa.
Dokument został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych, a poniedziałkowa konferencja rozpoczęla ich drugi etap.
Surowców jak nigdzie w Europie
- Na większości obszarów Polski występują udokumentowane złoża surowców. Żadne Państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska. Surowce takie jak węgiel kamienny i brunatny, siarka, ropa czy gaz powinny być źródłem bogactwa polskich regionów. Surowcami chcemy budować siłę regionów, budować drobną przedsiębiorczość, ale i tę dużą. Człowiek jest najważniejszy. Jeśli jest właścicielem ziemi, ma prawo do jej uprawy, mieszkania. Trzeba mu takie warunki stworzyć, żeby chciał, by w jego interesie było czasowe przekazanie ziemi po to, żeby państwo mogło wydobyć zasoby, które są jego własnością - podkreślał prof. Mariusz Orion Jędrysek.
Konsultacje w regionach przez cały rok
Zapowiedział roczny proces konsultowania Polityki Surowcowej w regionach Polski. Spotkania lokalne rozpoczną się w tym tygodniu od Warszawy, w planie są m.in. Kraków, Katowice, Łódź, Szczecin, Wrocław, Kielce, Poznań i Gdańsk.
Przypomniano, że w Polsce mamy 80 proc. europejskich złóż węgla kamiennego, 100 proc. węgla koksującego i 20 proc. węgla brunatnego. Polska ma też bogate rezerwy ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych np. z łupków, ale i złóż węgla kamiennego, siarką, sole potasowe i zasoby geotermalne.
Geotermia nabierze znaczenia
Wejście w życie Polityki Surowcowej Państwa będzie miało wpływ m.in. na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki surowcami, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze oraz pozyskiwanie surowców z odpadów (gospodarka o obiegu zamkniętym) oraz wykorzystanie energii geotermalnej, czyli ciepła Ziemi.
- Ciepło Ziemi to główne źródło energetyczne w perspektywie kilkudziesięciu lat. Obecnie wykorzystujemy te zasoby do ogrzewania miast – zaznaczył prof. Jędrysek.
Wyprawa do dna Atlantyku
Jednym z pierwszych programów wykonawczych w ramach nowej polityki surowcowej jest "Program rozpoznania geologicznego oceanów" (PRoGeO), opracowany w MŚ i zatwierdzony przez rząd w sierpniu 2017 r. Zakłada on wydobycie cennych złóż metali znajdujących się na dnie oceanicznym. PRoGeO przewidziany został na wiele lat, a potencjalnie cenne złoża metali są oceniane na bardzo zasobne.
- Na dnie Atlantyku mamy działkę z potężnymi zasobami geologicznymi. Na świecie jest tylko 7 krajów, które dysponują taką działką. Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji pochodzących z niej złóż, m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku – zapowiedział wiceminister środowiska.
Łupki wrócą do łask, inwestorzy uciekli przez chaos i złe prawo
Orion Jędrysek skomentował również niedawny boom rozpoznawczy łupków.
- Będziemy wracać do tego, ale musimy zacząć od początku. Budowanie na ruinach jest znacznie trudniejsze - zastrzegł.
Ocenił, że koalicja PO-PSL przez bałagan organizacyjny złe prawo zniechęciła zagranicznych przedsiębiorców do prowadzenia poszukiwań gazu i ropy w polskich łupkach.
- Inwestorzy sparzyli się na fatalnym prawie, na długotrwałych działaniach administracyjnych, na chaosie - ocenił Mariusz Orion Jędrysek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.