O czwartym Polskim Kongresie Górniczym, który ma się odbyć w listopadzie, wzajemnej współpracy w ramach projektu Górnictwo OK i programach wsparcia dla tej branży dyskutowano w czwartek (26 października) w Krakowie.
Przedstawiciele różnych spółek węglowych, którzy tworzą Grupę Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK, rozmawiali m.in. o sformalizowaniu i zacieśnieniu wzajemnych relacji, które poparte są już, podpisanym w kwietniu, listem intencyjnym. Spotkanie odbyło się w Akademii Górniczo-Hutniczej.
- W przyszłości zamierzamy stworzyć formalny projekt przy fundacji dla AGH. Umowę o współpracy planujemy podpisać podczas czwartego Polskiego Kongresu Górniczego. Chcemy ją oprzeć na wzajemnej wymianie doświadczeń w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, a także wypracowaniu w ramach spółek dobrych praktyk i realizacji wspólnych projektów – tłumaczy dr inż. Paweł Bogacz, pracownik Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH oraz członek Zarządu Fundacji dla AGH, a także pomysłodawca i koordynator inicjatywy.
W ciągu roku wspomnianych projektów powstało ponad trzydzieści, a ich założenia są przydatne dla całej branży górniczej. Realizacja niektórych wymaga zasobów ludzkich, dla pozostałych potrzebne są źródła finansowania. I to właśnie te kwestie poruszano podczas spotkania.
- W ramach jednego z naszych programów chcemy np. wypracować wspólny model, nawet na poziomie ogólnopaństwowym, który od strony prawnej wskaże jak mają wyglądać zobowiązania firm górniczych w stosunku do społeczności lokalnych i czego te ostatnie mogą wymagać od tych firm – mówi dr Bogacz.
W kolejnym dokumencie poruszany jest temat zarządzania odpadami górniczymi, w inny sposób niż ich składowanie. Jak podkreślali uczestnicy należy stworzyć rozwiązania, które pozwoliłyby na ich wykorzystanie, szczególnie, gdy dzisiaj mówi się o gospodarce w obiegu zamkniętym.
Uczestnicy spotkania mówili także o wpływie węgla jako paliwa i górnictwa jako branży na efekt niskiej emisji i smogu.
- Chcemy mówić o tych kwestiach w sposób prawdziwy, w oparciu o rzetelne badania. Węgiel jest dobrym paliwem grzewczym. Krzywdzące pod tym względem opinie, a także nieprzemyślane uchwały antysmogowe, mogą skutkować dla spółek redukcją sprzedaży węgla, a dla gospodarstw domowych, które nie mają możliwości zmiany sposobu zasilania swoich pieców wiążą się z problemami ekonomicznymi – wyjaśnia.
Jak podkreślano istotna jest też odpowiednia promocja polskiego węgla i budowanie jej marki, zarówno w grupie odbiorców gospodarstw domowych, a także w przypadku eksportu węgla energetycznego i koksującego.
Działalność grupy inicjatywnej Górnictwo OK staje się coraz bardziej zauważalna. Od czerwca jest członkiem Zespołu ds. Zrównoważonego Działania Przedsiębiorstw przy Ministerstwie Rozwoju, któremu przewodniczy wicepremier Mateusz Morawiecki. W ramach jednej z grup roboczych dyskutowane i tworzone są pewne rozwiązania, które mogą być podstawą dla podejmowania decyzji legislacyjnych przez rząd.
Wydawnictwo Górnicze, wydawca Trybuny Górniczej i portalu nettg, jest członkiem Grupy Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK.
W galerii: spotkanie uczestników projektu Górnictwo OK w Krakowie 26 października 2017r. (zdjęcia: Beata Szenowska - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.