Urząd Miasta Tarnowskie Góry i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otrzymali z Polskiego Komitetu UNESCO specjalnie opracowane logo dla „Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" - poinformował portal górniczy nettg.pl Grzegorz Rudnicki, który w Stowarzyszeniu odpowiada za kontakt z mediami. Emblemat może być wykorzystywany m.in. na materiałach promocyjnych, ale na pamiątkach przeznaczonych do sprzedaży już nie
Czarno-białe logo składa się ze znaku i nazwy UNESCO, znaku Światowego Dziedzictwa oraz dwujęzycznej nazwy miejsca i roku wpisu na najważniejszą na świecie listę zabytków. Jak podaje Polski Komitet ds. UNESCO, nie można zmieniać proporcji, tekstu i koloru emblematu. Nie wolno także stosować części logotypu ani go skracać.
- Oznacza to, że na wszystkich materiałach promocyjnych będziemy umieszczać pełne logo z dwujęzycznym tytułem wpisu. Trzeba będzie to robić umiejętnie, bo tytuł wpisu do krótkich nie należy. Jeżeli dodamy do tego angielską jego część, to wyjdzie nam bardzo rozbudowany emblemat - tłumaczy Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Pismo przewodnie, wytyczne operacyjne i informacje techniczne dotyczące nowego logo, a także zakres wykorzystywania emblematu Światowego Dziedzictwa, tarnogórski magistrat i SMZT otrzymali od Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, profesora Sławomira Ratajskiego.
Logo może być wykorzystywane na materiałach informacyjnych, stronach internetowych, ulotkach, katalogach, blankietach firmowych, folderach i mapach. Warunek jest jeden – muszą to być materiały nieodpłatne. Emblemat Światowego Dziedzictwa stosować można także na tablicach informacyjnych i drogowskazach.
Logo nie może być z kolei umieszczane na pamiątkach przeznaczonych do sprzedaży tj. koszulkach, kubkach czy przypinkach. Dotyczy to również sytuacji, gdy pamiątki są rozdawane bezpłatnie. Istnieje jednak wyjątek od reguły. Aby móc legalnie umieszczać znak UNESCO na pamiątkach, konieczne są uzgodnienia z Sekretariatem UNESCO w Paryżu, dokonywane we współpracy z Polskim Komitetem ds. UNESCO.
Jak dodaje Rudnicki, emblemat już został umieszczony na nowych ulotkach, a za kilka tygodni pojawi się na nowych stronach internetowych Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Ich produkcję SMZT zleciło już jednej z tarnogórskich firm.
- Nową witrynę kopalni chcemy uruchomić oficjalnie na początku grudnia, a stronę sztolni do końca tego roku - wyjaśnia szef promocji SMZT.
Na elewacji budynku kopalni pojawi się w niedługim czasie tablica z emblematem UNESCO. To dopiero początek działań w tym temacie. Taki sam emblemat pojawi się w przyszłości przy innych wpisanych na Listę UNESCO atrybutach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.