Platforma Obywatelska zapowiedziała w niedzielę (15 października) złożenie w Senacie poprawek do ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. O wsparcie swoich działań politycy PO zwrócili się do górniczej Solidarności, która - podobnie jak Platforma - negatywnie oceniła ustawę.
Przedstawiciele PO uważają, że emeryci i renciści górniczy powinni mieć wybór, czy chcą - jak przewiduje przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa - jednorazową 10-tysięczną rekompensatę za utracony deputat węglowy, czy też wolą dożywotnio dostawać co roku ekwiwalent pieniężny za deputat. Umożliwienie takiego wyboru to także jeden z postulatów górniczej Solidarności, wskazanych w piątkowym stanowisku tego związku.
W czwartek Sejm przyjął Ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, przewidującą wypłatę jeszcze w tym roku jednorazowych rekompensat w wysokości 10 tys. zł dla ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych (także osób pobierających renty rodzinne po górnikach), które utraciły należne im deputaty węglowe. Będzie to kosztować budżet ponad 2,3 mld zł.
Niezależne krytyki z dwóch stron
Dzień po uchwaleniu ustawy Platforma Obywatelska i górnicza Solidarność, niezależnie od siebie, przedstawiły krytyczne stanowiska wobec ustawy. PO zwróciła uwagę na brak możliwości wyboru (rekompensata czy deputat), krótki termin składania wniosków o rekompensaty i nieobjęcie świadczeniem b. pracowników przedsiębiorstw robót górniczych. Natomiast górnicza Solidarność ogłosiła w stanowisku, że przyjęte rozwiązanie pomija część emerytów, a pozostałym nie daje wyboru między rekompensatą a dalszym otrzymywaniem bezpłatnego węgla.
W niedzielę posłowie PO Krzysztof Gadowski, Paweł Bańkowski i Danuta Pietraszewska wystąpili z listem otwartym do szefa górniczej Solidarności Jarosława Grzesika, apelując o wsparcie działań Platformy na rzecz zmian w ustawie, zgodnych także ze stanowiskiem związku. W najbliższą środę ustawą ma zająć się Senat, a także połączone senackie komisje: gospodarki narodowej i innowacyjności oraz budżetu i finansów publicznych.
Senatorowie PO zgłoszą poprawki, zapraszają związkowców do współpracy
- Apelujemy o włączenie się przedstawicieli Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność do prac nad tą ustawą. Niniejszym pragniemy Państwa poinformować, że będziemy poprzez senatorów Platformy Obywatelskiej zgłaszać poprawki do tej ustawy, tożsame z poprawkami, które jako posłowie zgłaszaliśmy na posiedzeniu Sejmu (zostały one odrzucone przez Sejm - PAP) - napisali posłowie Platformy do szefa górniczej Solidarności.
"Liczymy, że Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność wesprze nasze działania, podejmie jak najszybciej rozmowy z senatorami Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w Izbie, aby poparli poprawki zgłaszane przez parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, dające możliwość wyboru emerytom i rencistom górniczym, czy chcą skorzystać z jednorazowej rekompensaty pieniężnej w zamian za zrzeczenie się prawa do bezpłatnego deputatu czy też chcą otrzymywać ekwiwalent za bezpłatny deputat węglowy, który byłby wypłacany przez ZUS z budżetu państwa" - czytamy w niedzielnym liście otwartym.
Przedstawiciele PO napisali, że poprawki składane przez nich podczas prac nad ustawą były odrzucane przez większość sejmową.
"Warto podkreślić, że przeciwko takim rozwiązaniom byli posłowie PiS, w tym - co jest dla nas szczególnie niezrozumiałe - wszyscy parlamentarzyści tej partii z województwa śląskiego" - napisali posłowie PO.
Solidarność chwali rząd, ale wytyka wady ustawy
W piątkowym (13 października) stanowisku przedstawiciele górniczej Solidarność podkreślili m.in. iż mają pełną świadomość, że "obecny rząd nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane w spółkach węglowych w czasach rządów poprzedniej koalicji. Odbieranie bądź zawieszanie górniczym emerytom prawa do bezpłatnego węgla następowało wskutek decyzji podejmowanych w gabinetach polityków PO i PSL".
"Mamy również świadomość, że rząd postanowił przeznaczyć duże środki finansowe z tegorocznego budżetu na rozwiązanie problemu. Nasze społeczeństwo przyzwyczaiło się już jednak do zgoła odmiennych standardów niż te, które obowiązywały za czasów rządów liberałów z PO, dlatego oczekiwania emerytów pozbawionych prawa do bezpłatnego węgla były znacznie dalej idące, niż rozwiązania wynikające z rządowego projektu ustawy" - napisali związkowcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Trudno będzie wygrać z ustawą, która jest pogwałceniem praw nabytych, ale trzeba walczyć i wywalczyć w sądach prawo do deputatu węglowego w naturze lub ekwiwalencie pieniężnym aż do śmierci. A wszystko przez tych drani, szubrawców, złodziei z PO I PSL.
Wypłata za 3 lata i od 1 01 2018 wypłata przez zust to jest prawo
Zgadzam się z p Mikołajem oddać emerytom bezprawnie zabrany deputat węglowy za ostatnie 3lata z odsetkami i od nowego roku 2018 rozpocząć wypłacać przez ZUS jeśli jesteśmy państwem prawym i rządzący są prawymi ludżmi,jeśli nie, to nie mówcie że jesteście uczciwi Koniec kropka
Dlaczego wszystkim emerytom nie dadzą,przecież niektórzy pod pregierzem podpisali rezygnacje w 2014 roku i co z nimi
Trzeba po prostu nie brać tych srebrników, olać ich projekt i domagać się lepszego rozwiązania - czyli przywrócenia deputatów.
Również chcę deputat płatny przez Zus został wstrzymany na trzy lata a teraz wykupują prawo do deputatu za marne srebrniki jeszcze gadając przy tym jacy to wspaniałomyślni...wstyd ...nazywajmy rzeczy po imieniu pozbawiają górników deputatu na zawsze i o tym pamiętajmy przy najbliższych wyborach
'Helena' nie pleć bzdur, nie wypowiadaj się w imieniu wszystkich, bo ja chcę deputat a nie srebrniki !!! Proszę o zmianę, niech będzie prawo wyboru deputat czy srebrniki !!!
jakby pelo dali rzadzilo to czerkawski by palil opony pod sejmem,,,,,a tak wszystko jest wpozo,,,,,
Najpierw WY zescie wstrzyali wegiel emerytom WY PO-PLS i zwizki zawodowe a teraz wielce poprawki chcecie robic przychlasty. Jak wam nie wstyd
Ci co nam zabrali bezprawnie ,teraz chcą naprawiać? hipokryci!!! Już PSL krzyczało w swjmie żeby nie dawać emerytom tylko rezydentom . Apeluję nic nie zmieniać , ludzie chcą tych pieniędzy,a poprzednicy tylko jątrzą i podburzają!!!
Dlaczego przedstawiciele górniczej Solidarności tak bardzo rozmywają problem ,ja nie zgadzam się z jednorazową wypłatą,i takie samo powinno być stanowisko zarządu,a nie wycieczki personalne za minione lata fakt faktem ,że PO i PSL zabrały nam deputat ale to w tej chwili to już nie ma znaczenia skoro posłowie PO apelują o wsparcie to górnicza Solidarność winna z całym zaangażowaniem włączyć się a senatorów z województwa śląskiego przywołać do porządku,wprawdzie ci ludzie winni brać pod uwagę głosy ludzi którzy nie chcą jednorazowej rekompensaty lecz wypłatę coroczną z ZUS . Panowie Senatorowie podpisując ustawę w obecnym brzmieniu tworzycie bubel prawny który swój finał znajdzie w SN i TK a za takie pochylanie się nad tą ustawą w obecnym brzmieniu podziękujemy wam przy najbliższych wyborach
NIE 'PRZYPINAJCIE GÓRNIKOM ŁATEK ' !!! , że przyzwyczaili sie do innych standardów ! (?)...Oddajcie Emerytom bezprawnie wstrzymany Deputat za ostatnie 3 lata(z odsetkami ) ,rozpocznijcie wypłacać przez ZUS od 1.01.2018r i SPRAWA DEPUTATÓW WĘGLOWYCH PRAWNIE BĘDZIE ZAKOŃCZONA !.