- Chciałbym, abyście stali się Państwo inicjatorami procesów zmian w naszej firmie, abyście byli źródłem różnego rodzaju rozwiązań innowacyjnych. To Państwo tworzą to przedsiębiorstwo – powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala w sobotę (14 października) w czasie inauguracji studiów doktoranckich prowadzonych przez Główny Instytut Górnictwa dla pracowników Grupy. Są one realizowane w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska. Uczestniczyć w nich będzie 20 osób. Studia będą trwać 2,5 roku.
Przedmiotem prac doktorskich mają być opracowania projektowe, konstrukcyjne i technologiczne. Innowacyjne wyniki prac będą przedmiotem wdrożeń w PGG. Doktoranci mają do dyspozycji nowoczesną bazę laboratoryjną Instytutu, a ponadto PGG udostępni jedną z czynnych ścian do badań. Przez cały okres studiów doktoranci będą pod opieką merytoryczną opiekuna naukowego, a po otwarciu przewodu doktorskiego pod opieką promotora. Jest to pierwsza taka inicjatywa w polskim górnictwie. Przypomnijmy, że porozumienie w tej sprawie zostało podpisane pomiędzy PGG a GIG pod koniec czerwca w czasie International Mining Forum, które odbywało się w kopalni Pniówek.
W uroczystej inauguracji - poza prezesem Rogalą – uczestniczyli dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek, wiceprezes PGG ds. produkcji Piotr Bojarski oraz prof. Adam Smoliński, który jest kierownikiem studiów doktoranckich.
- Połączenie praktyki górniczej z pracą naukową nad nowymi rozwiązaniami to bardzo dobry pomysł na rozwiązanie konkretnych problemów występujących w kopalniach. W tym przypadku stopień naukowy doktora to nie tylko kolejny szczebel w karierze pracownika, ale sposób na pobudzenie innowacyjności i opracowanie nowych, efektywnych rozwiązań służących poprawie funkcjonowania przedsiębiorstwa – ocenił prof. Prusek, który serdecznie powitał w murach Instytutu pracowników PGG i podkreślił, że ta edycja jest specjalnie dedykowana dla nich.
Według dyrektora naczelnego GIG dzięki skutecznemu połączeniu nauki z praktyką górniczą, kopalnie mają szanse odpowiedzieć na wyzwania związane z tzw. czwartą rewolucją przemysłową, określaną mianem Przemysłu 4.0. Profesor podkreślił, że innowacje - potrzebne i pożądane we wszystkich obszarach życia - tworzą ludzie.
Potem głos zabrał prezes Rogala, który wskazał, że PGG, która rocznie wydaje na inwestycje ok. 2 mld zł, potrzebuje również inwestować w ludzi.
- Jedyny zasób przedsiębiorstwa, który nie jest w żaden sposób ograniczony, to kreatywność pracowników – przyznał prezes.
- Przy wszystkich rozważaniach, dywagacjach, jak długo będzie istniało jeszcze górnictwo, moja opinia brzmi: tak długo jak będziecie państwo kreatywni. Życzę państwu, abyście stali się liderami zmian, autorami projektów, które poprawiają przedsiębiorstwo, poprawiają warunki życia - zwrócił się do doktorantów.
Według prezesa PGG znacznie skrócił się obecnie czas potrzebny na wdrożenie innowacyjnych pomysłów do praktyki. Dlatego jest szansa, że efekty doktoratów możliwie szybko znajdą praktyczne zastosowanie w kopalniach.
Po wystąpieniach odbyła się ceremonia ślubowania oraz wręczenia indeksów. Potem cel stworzenia studiów oraz ich zakres omówił prof. Smoliński, który wygłosił także pierwszy wykład. Dotyczył on referowania tekstów naukowych i korzystania ze źródeł informacji.
Główny Instytut Górnictwa, jako jeden z niewielu w Polsce instytutów badawczych, posiada pełne uprawnienia akademickie do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego oraz występowania o tytuł profesora w dwóch dyscyplinach: górnictwo i geologia inżynierska (od 1961 r.) i inżynieria środowiska (od 1998 r. ).
W galerii: Inauguracja studiów doktoranckich przygotowanych przez Główny Instytut Górnictwa dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Katowice, 14 października 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.