Należąca do grupy katowickiego Węglokoksu spółka Węglokoks Energia ZCP chce wybudować w Rudzie Śląskiej nowy blok energetyczny, zasilany paliwem z odpadów. Trwa procedura zmierzająca do wydania przez samorząd tzw. decyzji środowiskowej w tej sprawie.
Blok ma powstać na terenie istniejącej Elektrociepłowni Mikołaj, która jest podstawowym źródłem ciepła dla Rudy Śląskiej. Zakład został zgłoszony do tzw. derogacji ciepłowniczej, czyli odroczenia do końca 2022 r. wdrożenia zaostrzonych unijnych norm w zakresie emisji. Do tego czasu elektrociepłownia musi być zmodernizowana; jednym z elementów modernizacji jest plan budowy nowego bloku energetycznego, zasilanego paliwem alternatywnym z odpadów.
"Produkowana będzie w nim w kogeneracji energia cieplna i elektryczna. Roczna wydajność projektowanej instalacji to 72 tys. ton. Uruchomienie tej inwestycji umożliwi docelowo wyłączenie trzech innych naszych ciepłowni węglowych w mieście. Dzięki temu udałoby się zmniejszyć roczną emisję pyłu o blisko 37 ton" - poinformował prezes spółki Węglokoks Energia ZCP Jerzy Warmuziński, cytowany przez biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.
W ramach toczącego się postępowania środowiskowego, w ostatnim czasie odbyła się rozprawa administracyjna, podczas której mieszkańcy mogli zapoznać się z raportem oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko.
W ubiegłym roku inwestor wystąpił do samorządu z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia oraz określenie zakresu raportu oddziaływania na środowisko. Na podstawie przygotowanego przez spółkę dokumentu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach we wrześniu br. określił warunki realizacji inwestycji. Następnie miasto przystąpiło do oceny oddziaływania na środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.