Grupa PGE otrzymała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zakup aktywów francuskiego koncernu EDF w Polsce. Na mocy transakcji do końca 2017 roku krajowy operator przejmie osiem elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach.
Umowa o wartości blisko 4,5 mld złotych, którą podpisano w maju tego roku, będzie jedną z największych transakcji na rynku fuzji i przejęć zrealizowanych ostatnio w Polsce i Europie. Dotyczy ośmiu elektrociepłowni zlokalizowanych w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu (EC Wrocław i EC Zawidawie), Toruniu, Zielonej Górze i Siechnicach, Elektrowni Rybnik na Śląsku oraz blisko 400 km sieci ciepłowniczej.
Dzięki przejęciu aktywów EDF Polska Grupa Energetyczna zwiększy swoje zainstalowane moce cieplne o ponad 100 procent (z 3,55 GWt do 7,57 GWt) i umocni pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym. Jednocześnie firma stanie się największym dostawcą ekologicznego ciepła systemowego. Połączone moce PGE i EDF pozwolą jej uzyskać największy, bo 15 proc. udział w rynku ciepła, a zainstalowane moce elektryczne zwiększą się o 25 proc. osiągając poziom 15,95 GWe.
- Zgoda wydana przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest kamieniem milowym na drodze do szybkiego i planowego sfinalizowania strategicznej transakcji przejęcia polskich aktywów EDF. Ten zakup jest korzystny dla Grupy PGE, jej obecnych i przyszłych klientów. Dzięki podniesieniu płynności giełdowego obrotu energią elektryczną, pozytywnie wpłynie także na konkurencyjność rynku energii – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zgodnie z warunkiem nałożonym przez UOKiK, Grupa PGE będzie musiała w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą Grupę PGE lub gdy elektrownia w Rybniku zmieni właściciela.
Zamknięcie transakcji zostanie dokonane po spełnieniu czwartego i ostatniego warunku zawieszającego umowy podpisanej 19 maja 2017 r. Polega on na uzyskaniu przez PGE odstąpienia od prawa pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Trzy pozostałe warunki zostały już dotrzymane. Odpowiednie zgody wydał UOKiK, Minister Energii oraz władze rządowe we Francji pełniące nadzór nad spółkami skarbu państwa i transakcjami na ich udziałach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.