Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz fabryka Autosan podpisały porozumienie o współpracy przy tworzeniu wspólnej oferty sprzedaży autobusów dla komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Paliwem w pojazdach będzie sprężony i ciekły gaz ziemny.
Na mocy umowy zawartej 2 października, obie firmy mają stworzyć kompleksową ofertę sprzedaży autobusów na gaz, a także zapewnić dla ich użytkowników niezbędną infrastrukturę oraz dostawy paliwa CNG i LNG. W ramach wspólnej propozycji klientom zaoferowana zostanie konkurencyjna stawka wozokilometra oraz dyspozycyjność w okresie 10-letniej eksploatacji, która ma pokryć koszt zakupu, obsługi, naprawy i zastosowania paliwa gazowego.
- To pierwsza, nowatorska próba wypracowania atrakcyjnej oferty rynkowej dla przedsiębiorstw komunikacji miejskiej i międzymiastowej, która zintegruje sprzedaż nowoczesnych autobusów Autosana z dostawami gazu CNG wraz z niezbędną infrastrukturą od PGNiG – powiedział Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.
Porozumienie zakłada również rozpoczęcie przez obie firmy prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami służącymi rozwojowi alternatywnych ekologicznych możliwości transportu zbiorowego przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków unijnych. Podejmą one ponadto wspólne działania promocyjne związane ze sprzedażą ekologicznych autobusów zasilanych CNG i LNG.
W popularyzacji tego typu pojazdów ma pomóc systemowe wsparcie ze strony państwa. Niedawno Ministerstwo Finansów zapowiedziało projekt ustawy zakładającej zerową stawkę akcyzy na sprężony gaz ziemny. Firmy liczą, że odblokuje to rynek CNG znajdujący się o dłuższego czasu w stagnacji i zachęci przedsiębiorstwa komunikacyjne do wymiany starych autobusów zasilanych olejem napędowym na nowe pojazdy gazowe.
- Z dużym optymizmem traktujemy zapowiedzi zerowej stawki akcyzowej na gaz CNG. Oznaczają one większe możliwości sprzedaży naszych pojazdów, a od początku 2017 roku w ofercie firmy znajduje się ekologiczny autobus zasilany sprężonym gazem ziemnym – wyjaśnił Michał Stachura, prezes zarządu Autosan sp. z o.o.
Autobus SANCITY 12LF CNG miał swoją premierę na ubiegłorocznych targach TRANSEXPO w Kielcach. Obecnie trwają jego testy u potencjalnych klientów. Jak poinformował prezes Autosana, pojazd zebrał już pozytywne opinie m.in. w Rzeszowie, Mysłowicach, Jaworznie, Tychach i Sanoku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.