We wtorek (26 września) w Bratysławie zakończyło się XXIII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich z udziałem delegatów z 10 państw - Polski, Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Irlandii, Rumunii, Finlandii, Węgier i Serbii. Ustalono, że przyszłoroczne spotkanie odbędzie się w Austrii pod hasłem „zapobieganie zagrożeniom w górnictwie podziemnym i odkrywkowym” - poinformowała portal górniczy nettg.pl rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Anna Swiniarska-Tadla.
Po raz pierwszy udział w spotkaniu wziął reprezentant Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości, małych i średnich przedsiębiorstw – Rodrigo Chanes. Stronę polską reprezentowali: Adam Mirek - prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Małgorzata Waksmańska - dyrektor Departamentu Prawnego WUG oraz Dariusz Katan – zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa WUG.
- Głównym tematem konferencji była polityka surowcowa i jej wpływ na wydobycie kopalin ze złóż. Delegaci podkreślali ogromną rolę krajowych polityk surowcowych i konieczność traktowania ich jako instrumentu ochrony złóż kopalin poszczególnych państw, a także jako podstawy promowania działalności górniczej oraz jej akceptacji społecznej – tłumaczy rzeczniczka WUG.
Podczas dyskusji zwracano uwagę, że polityki surowcowe muszą być bazą do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego. Zaznaczono, że wciąż nieodłącznymi ich elementami są zasada zrównoważonego rozwoju i troska o przyszłe pokolenia. Uczestnicy obrad podkreślali, że efektywny, stały i bezpieczny dostęp do surowców jest kluczem do tego, by zasady te były realizowane.
W trakcie spotkania zwrócono też uwagę na inicjatywy na szczeblu europejskim, jakie wiążą się z sektorem górniczym. Szczególnie dużo miejsca poświecono działaniom Komisji Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, która rozpoczęła współpracę z państwami członkowskimi i partnerami społecznymi w celu zniesienia lub aktualizacji przestarzałych przepisów bhp w okresie najbliższych dwóch lat. Wśród kluczowych posunięć znalazło się wyznaczenie dopuszczalnych wartości narażenia na rakotwórcze substancje chemiczne.
- Prezesi europejskich urzędów górniczych podpisali na koniec spotkania memorandum, w którym zadeklarowali wzmocnienie wzajemnej współpracy poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń, a także wymianę zaproszeń, również z państwami Unii Europejskiej nieobecnymi na tegorocznym spotkaniu oraz Komisją Europejską – wyjaśnia rzeczniczka Urzędu.
W Bratysławie zapadła decyzja, że przyszłoroczne Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbędzie się w Austrii pod hasłem zapobieganie zagrożeniom w górnictwie podziemnym i odkrywkowym. Natomiast chęć organizacji konferencji w 2019 roku zadeklarowały Niemcy.
Spotkania Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbywają się cyklicznie, raz w roku i są ważną platformą wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania nadzoru górniczego, a także przemysłu wydobywczego w poszczególnych krajach Europy. Za każdym razem ich gospodarzem jest inne państwo europejskie, a także zmienia się tematyka obrad.
WUG był organizatorem takich spotkań trzykrotnie: w 1996 roku w Katowicach, w 2004 r. we Wrocławiu, w 2011 r. w Krakowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.