Co jest głównym założeniem polityki energetycznej? Bezpieczeństwo energetyczne, stworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego, zaspokojenie potrzeb przemysłu i gospodarstw domowych – wyjaśnia Anna Zych, prezes Wydawnictwa Górniczego, publicystka Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.
Konkurencyjność sektora węgla kamiennego to jeden z kierunków działań naszej polityki energetycznej. Polska należy bowiem do nielicznej grupy państw, w których wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej jest oparte w głównej mierze na węglu kamiennym i brunatnym. To jednocześnie zapewnia nam wysoki stopień niezależności energetycznej. Węgiel pozostanie podstawowym surowcem do wytwarzania energii w kraju do 2050 roku.
Już trwają, ale zostaną zintensyfikowane, prace nad technologiami, które pozwolą dywersyfikować wykorzystanie węgla kamiennego. Chodzi m.in. o przetwarzanie węgla w paliwa gazowe i płynne, a także wykorzystanie produktów ubocznych procesu wydobycia surowca (metanu, wody, ciepła).
Anna Zych przypomina scenariusze dla węgla, jakie zaprezentowali naukowcy w opracowaniu „Węgiel dla polskiej energetyki w perspektywie 2050 r. - analizy scenariuszowe”. Autorzy zauważają, że po stronie szans rozwojowych górnictwa węglowego w Polsce należy zapisać nie tylko sam potencjał tkwiący w zasobach węgla, ale też w majątku produkcyjnym górnictwa i energetyki bazującej na nim oraz w pracownikach tych sektorów i sektorów powiązanych.
Pozostanie przy węglu, który zapewnia niezależność energetyczną kraju, jest wymierną wartością. Zużycie węgla do produkcji energii będzie stopniowo malało, ale ilościowo zostanie na zbliżonym do obecnego poziomie. Ewentualna nadpodaż surowca na rynku powinna zostać zagospodarowana poprzez nowoczesne technologie, takie jak zgazowanie czy upłynnianie.
Publikacja powstała dzięki wsparciu firm: Tauron Polska Energia SA, Węglokoks SA, Energa SA.
Następny rozdział pt. Kopalnie dają pracę - zostanie opublikowany 9 października 2017 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK