Lata 2013-2016 to dla polskiego górnictwa węgla kamiennego czas kryzysu, najgłębszego po transformacji ustrojowej. Górnictwo nie zareagowało na niego tak jak należy, czyli obniżką kosztów. Wcześniejsze, wysokie przychody nie zostały wykorzystane na inwestycje i wzmocnienie odporności na dekoniunkturę – pisze Anna Zych, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego, publicystka Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl, w kolejnym rozdziale ”Węglowego remanentu” pt. By węgiel odzyskał biznesowy wigor.
W 2015 roku strata branży wyniosła 4,5 mld zł. Na fatalną sytuację górniczych spółek złożyły się nie tylko spadki cen węgla na światowych rynkach, wysokie koszty wydobycia i brak środków na inwestycje, ale – jak przypomina Anna Zych – także wyjątkowo burzliwe protesty społeczne, które powodowały, że rząd PO-PSL tak naprawdę nie podejmował faktycznych działań naprawczych.
W połowie lutego 2016 roku, na zlecenie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ruszyły audyty w JSW, KW i KHW. Grzechów zaniechania odkryto wiele. W przypadku KW m.in. brak odpowiedniego nadzoru ze strony właściciela i organów spółki, właściwej polityki sprzedaży, odpowiedniego zbilansowania produkcji w stosunku do potrzeb rynku. KHW wypomniano nieuzasadnione podwyżki dla pracowników, przyznane mimo spadku produktywności. JSW wytknięto przerost kadrowy, nadmierne przywileje, a przede wszystkim poddano w wątpliwość sens debiutu giełdowego.
Pierwszą spółką, którą poddano restrukturyzacji, była KW. W kwietniu 2016 roku powstała Polska Grupa Górnicza. Program naprawczy ruszył w JSW. Jak podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski: „Po raz pierwszy proces restrukturyzacji górnictwa odbywa się dzięki wspólnemu wysiłkowi strony społecznej i rządu. Górnicy zgodzili się na poważne wyrzeczenia”. 1 kwietnia 2017 roku pracownicy KHW wraz z kopalniami zostali przejęci przez PGG.
Dwukrotnie znowelizowane ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego dało instrumenty prawne i finansowe do przeprowadzenia procesu naprawczego. Program restrukturyzacji branży uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej.
Publikacja powstała dzięki wsparciu firm: Tauron Polska Energia SA, Węglokoks SA, Energa SA.
Następny rozdział pt. Jaka przyszłość polskiego węgla kamiennego? - zostanie opublikowany 5 października 2017 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK