OLPP odnotowuje wzrost zainteresowania importem paliw drogą morską przez swą bazę w Dębogórzu (w województwie pomorskim). Powstał plan zwiększenia tam wydajności instalacji i pojemności magazynowej, a tym samym przekształcenia bazy w morski hub paliwowy - poinformował we wtorek (19 września) prezes OLPP Paweł Stańczyk.
OLPP jest spółką zależną PERN, która powstała w 1997 r. w wyniku przekształcenia spółki Naftobazy wydzielonej z dawnej Centrali Produktów Naftowych - CPN. To obecnie największy w Polsce podmiot specjalizujący się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, który posiada 19 czynnych baz magazynowych i ok. 60-proc. udział w krajowym rynku tego segmentu. W magazynach OLPP o łącznej pojemności ok. 1,8 mln metrów sześc. składowane są paliwa do bieżącej dystrybucji, a także w ramach rezerw państwowych.
Jak podkreślił prezes OLPP, baza paliw w Dębogórzu, korzystając z terminala paliwowego na falochronie Portu Gdynia, "staje się kluczowym elementem importu przetworów naftowych drogą morską, gdyż jako jedyna świadczy usługę dla potencjalnych importerów, mogąc przyjąć dostawę ze statków o nośności powyżej 30 tys. DWT".
- Klienci wykorzystują już naszą bazę jako okno na świat i atrakcyjną drogę importu paliw, a następnie innymi środkami transportu zaopatrują rynek krajowy. Dębogórze staje się także głównym etapem w logistyce zaopatrywania rynku środkowoeuropejskiego, a Port Gdynia poważnym konkurentem dla innych europejskich portów - zaznaczył prezes OLPP w odpowiedzi tej spółki na pytania PAP, dotyczące prowadzonego obrotu paliwami i efektów pakietu paliwowego.
Po rozbiciu przez rząd szarej strefy, import rośnie
Według niego po wprowadzeniu przez rząd regulacji wymierzonych w tzw. szarą strefę na rynku paliwowym, jak pakiety paliwowy, energetyczny i transportowy, OLPP obserwuje "istotny wzrost zapotrzebowania na realizację dostaw morskich oleju napędowego będący odpowiedzią na potrzeby krajowego rynku paliw".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.