Ponad 31,2 tys. ton chlorku winylu, który służy do otrzymywania polichlorku winylu, wyprodukował w sierpniu Anwil z grupy PKN Orlen. To rekordowy wynik spółki. Zapotrzebowanie na polichlorek winylu utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie - poinformował w poniedziałek (11 września) Anwil.
- W sierpniu Anwil ustanowił kolejny rekord, wytwarzając w ciągu 31 dni 31 tys. 242 ton chlorku winylu, co jest najwyższym miesięcznym wolumenem w historii firmy oraz 31 tys. ton polichlorku winylu - podała spółka.
Anwil przypomniał, że jest jedynym producentem suspensyjnego polichlorku winylu w Polsce oraz ósmym w Europie.
Polimer ten, wytwarzany tam pod nazwą Polanvil, wykorzystywany jest w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, izolacji i osłon przewodów oraz kabli elektrycznych, a także drobnego sprzętu medycznego.
- Blisko połowa produkcji Polanvilu trafia na rynki Unii Europejskiej - podkreślił Anwil. Spółka zwróciła uwagę, iż "dobra koniunktura w sektorze przemysłowym oraz budowlanym powoduje, że zapotrzebowanie na polichlorek winylu utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie".
- W tym roku można zaobserwować ożywienie w sprzedaży rur, a także dalsze wzrosty wolumenów sprzedaży tego surowca dla producentów profili okiennych - zaznaczył Anwil. Według spółki, aktualne zużycie polichlorku winylu w Europie Środkowo-Wschodniej to ok. 1,3 mln ton rocznie, podczas gdy w 2035 r. ma to być już ok. 2,5 mln ton.
- Dlatego Anwil, jako jedyny producent polichlorku winylu w kraju i jeden z dwóch w Europie Środkowo-Wschodniej, ma powody do optymizmu - podkreśliła spółka.
Anwil rozpoczął produkcję chlorku i polichlorku winylu w pierwszej połowie lat. 80. XX wieku. Dotychczas spółka wytworzyła już łącznie 6 mln ton zarówno monomeru - koniec stycznia 2017 r., jak i polimeru - przełom 2015 i 2016 r.
W lipcu spółka informowała, iż w ciągu tego miesiąca wyprodukowano tam 31 tys. 150 ton chlorku winylu oraz 31 tys. 380 ton polichlorku winylu.
Anwil otrzymał w styczniu prawie 825 tys. zł unijnego dofinansowania na opracowanie rozwiązania zwiększającego odporność receptury polichlorku winylu, np. w powłokach kabli, na działanie ognia.
W przypadku, gdy prace badawcze, prowadzone z udziałem Głównego Instytutu Górnictwa oraz Politechniki Łódzkiej, zakończą się sukcesem, Anwil przystąpi do wdrożenia innowacyjnej technologii produkcji kompozytów ceramizujących na bazie polichlorku winylu. Projekt badawczo-wdrożeniowy ma być realizowany przez trzy lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.