Ogromne kombajny i miniaturowe podzespoły elektroniczne, stalowe łańcuchy obok zdalnie sterowanych modeli maszyn. To wszystko można było zobaczyć podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017. Wystawę zorganizowaną na 20 tys. m kw. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i wokół katowickiego Spodka zwiedziło ponad 20 tys. osób.
Firmy zaplecza górniczego z Polski, Belgii, Francji, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Słowacji, Grecji, Turcji, Rosji, Ukrainy i Chin przez cztery targowe dni (29.08-01.09) prezentowały swoje produkty. Największe stoiska odwiedzili premier Beata Szydło oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Polski sektor okołogórniczy otrzymał od rządu mocne poparcie, które teraz trzeba będzie przekuć w sukces.
- Branża górnicza po latach mozolnej restrukturyzacji znów intensywnie się rozwija. Nie mam żadnych wątpliwości, że zaprezentowane na naszych targach rozwiązania polskich firm odbiją się szerokim echem na całym świecie. Polska Technika Górnicza wspiera rodzime marki inwestujące w poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy – zapewnił Marek Brzenczek, prezes Polskiej Techniki Górniczej.
Bogatą ofertę zaprezentowały również branże: narzędziowa, hydrauliczna i energetyczna. Z największą niecierpliwością oczekiwano ogłoszenia wyników konkursu poświęconego innowacyjnym rozwiązaniom w budowie maszyn i urządzeń górniczych „Innowacyjny Produkt - Katowice 2017”. Ostatecznie triumfowały firmy KGHM ZANAM i NITROERG, DAMEL, FAMA oraz INOVA.
Targi były również okazją do dyskusji na temat przyszłości polskiej energetyki opartej właśnie na węglu.
– Nie możemy rezygnować z węgla, ponieważ jest to paliwo przyszłości. Jako kraj mamy bogate zasoby węgla kamiennego i brunatnego, produkujemy maszyny i urządzenia górnicze, posiadamy zaplecze naukowo-badawcze i firmy usługowe. Polski sektor węglowy w szerokim rozumieniu jest dziś światową potęgą– podkreślił Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.