O problemach, przed którymi stoi polska energetyka rozmawiają uczestnicy XIX edycji Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów, które rozpoczęło się w poniedziałek (4 września) i potrwa do środy w Bełchatowie.
Tradycyjnie konferencję otworzył prezes spółki BMP i wydawca periodyków branżowych Adam Grzeszczuk wraz z prezesem PGE Górnictwo i Eneregetyka Konwencjonalna SA Sławomirem Zawadą.
W tzw. panelu wprowadzającym pod hasłem "Budujemy energetykę" prelegenci zastanawiali się m.in., czy wyrugowanie węgla oznacza utratę gwarancji ciągłości dostaw energii (Jacek Janas - Tauron Wytwarzanie) a przedstawiciel Mitsubishi Hitachi Power Systems GmbH opisał projekt wysokosprawnej generacji CCGT na Żeraniu. Adam Smolik z Energopiamiaru mówił o programie "200 +", czyli planie dostosowania bloków energetycznych do wymagań konkluzji BAT Unii Europejskiej. Łukasz Grela z katowickiego Energoprojektu szukał odpowiedzi na pytanie, czy energetyka konwencjonalna ma sens.
Po otwarciu stoisk wystawców rozpoczęło się w Bełchatowie Fotum Energetyczne "Zmieniamy się. Ewolucja to, czy już rewolucja?". Do dyskusji moderowanej przez prof. Zbigniewa Kasztelewicza z AGH i prof. Tadeusza Chmielniaka z Politechniki Śląskiej zaproszeni zostali m.in. Jarosław Broda - wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia, Herbert Leopold Gabryś - przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej w Krajowej Izbie Gospodarczej, Andrzej Piotrowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Maciej Przybylski - wicedyrektor Departamentu Rozwoju Systemu w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, Radosław Rasała - wiceprezes ds. finansowych PGE GiEK, Paweł Sałek - sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej w Ministerstwie Środowiska, Paweł Śliwa - wiceprezes ds. innowacji PGE SA.
Wśród tematów omawiano m.in. sprzeciw UE dla węgla i perspektywy inwestycji w moce węglowe, polskie pomysły na rynek mocy, sposoby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, kształt miksu paliwowego, plany energetyki jądrowej, elektromobilność i prognozy na dekady 2020, 2030 i połowę XXI w.
W panelu technicznym sympozjum uczestnicy przedstawią najnowsze rozwiązania technologiczne branży. Na koniec pierwszego dnia konferencji zaplanowano dwie debaty równoległe poświęcone wytwarzaniu i ciepłownictwu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.