Pracownicy JSW mogą za pośrednictwem strony internetowej anonimowo przekazać informacje o zaobserwowanych nieprawidłowościach. Na jsw.pl w zakładce „Dla pracowników” pojawił się nowy przycisk pod nazwą „sygnalizator”. Ruszyła też specjalna infolinia.
To nie jest pierwszy tego typu pomysł. Podobny już w 2011 r. zrealizował Wyższy Urząd Górniczy. Po serii wypadków, w styczniu uruchomiono telefon zaufania. Górnicy swoje spostrzeżenia mogli też zgłaszać e-mailem. Oddźwięk był zaskakujący. Czy tak też będzie w JSW?
Wspólny interes
Pomysłodawcy podkreślają, że nie chodzi o „donoszenie”, ale o wspólny interes pracowników spółki - bezpieczeństwo. Korzystanie z „sygnalizatora” jest proste. W zakładce „Dla pracowników” pod ekranem logowania dodano przycisk z nazwą „Sygnalizator - Widzisz jakieś nieprawidłowości? Wyślij anonimowe zgłoszenie”. Po kliknięciu otwiera się strona, w której jest prosty formularz kontaktowy, zawierający dwa pola: temat wiadomości i treść, oraz przycisk: „wyślij zgłoszenie”.
Po wysłaniu wiadomości przez formularz na stronie pojawia się komunikat z informacją: „Dziękujemy za przesłanie anonimowego zgłoszenia”. Do dyspozycji pracowników jest też specjalna infolinia. Zawiadomienie można zgłosić pod numerem: 32 756 46 99. JSW zapewnia, że każdy sygnał ze strony pracowników będzie traktowany poważnie i sprawdzany.
Wyższy Urząd Górniczy w styczniu 2011 r. uruchomił tzw. Górniczy Telefon Zaufania, pod którym górnicy mogą anonimowo zgłaszać przypadki naruszania zasad bezpieczeństwa w kopalniach. Oprócz czynnego całą dobę numeru 32 736 19 47, funkcjonuje także adres e-mail: bhp.uwagi@wug.gov.pl, gdzie również można zgłaszać uwagi dotyczące stanu bezpieczeństwa. Zgłoszenia można też przesyłać tradycyjną pocztą na adres: WUG, ul. Poniatowskiego 31, 40-055 Katowice.
Telefon bardzo potrzebny
- W 2016 r. otrzymaliśmy 94 zgłoszenia górników o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu zakładów. Zasadność zgłoszeń została potwierdzona przez inspektorów nadzoru górniczego w 23 przypadkach. W pięciu, po przeprowadzonych kontrolach, wydano decyzje wstrzymujące część ruchu zakładu lub nakazujące usunięcie nieprawidłowości. Decyzje te dotyczyły ponadnormatywnej pracy górników w podwyższonej temperaturze lub zapyleniu, a także niesprawnego sprzętu i braku należytego dozoru nad robotami oraz zapalenia metanu. Z uwagi na rodzaj, zgłoszenia są także przekazywane według kategorii do Państwowej Inspekcji Pracy, policji, prokuratury lub kierownictwa zakładu górniczego (np. o spożywaniu alkoholu podczas pracy, mobbingu) - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa WUG.
Dodaje, że w ub.r. zasadność sygnałów o nieprawidłowościach przekazanych do WUG w 80 przypadkach badały urzędy górnicze, 5 przekazano kierownikom ruchu zakładów górniczych, 7 - Państwowej Inspekcji Pracy, 2 - prokuraturze.
Liczba zgłoszeń
W 2017 r. (do 26 czerwca) na telefon interwencyjny WUG oraz skrzynkę mailową przyjęto łącznie 37 zgłoszeń.
- W ośmiu przypadkach inspektorzy potwierdzili zasadność zgłoszeń. W czterech, po ich sprawdzeniu, wydano decyzje wstrzymujące część ruchu zakładu lub nakazujące usunięcie nieprawidłowości. Dotyczyły one ponadnormatywnej pracy górników w podwyższonej temperaturze lub zapyleniu, niesprawnego sprzętu, braku należytego dozoru nad robotami, organizacji pracy oraz nielegalnej eksploatacji kopalin. W pozostałych przypadkach podjęto inne działania zmierzające do wyeliminowania przyczyn stwierdzonych nieprawidłowości - informuje Anna Swiniarska-Tadla.
Dodaje, że w analizowanym okresie zasadność sygnałów o nieprawidłowościach przekazanych do WUG w 35 przypadkach badały urzędy górnicze, jeden przekazano kierownikowi ruchu zakładu górniczego oraz jeden Państwowej Inspekcji Pracy. We wcześniejszych latach liczba zgłoszeń wynosiła: 97 w 2015 roku, 99 w 2014 roku, 58 w 2013 roku, 57 w 2012 r.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale żeby wejść na stronę trzeba się zalogować bo to strona tylko dla pracowników , więc jak z tą anonimowością nie rozśmieszajcie normalnych ludzi hahahaha