Zwycięzcami konkursu na innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych "Innowacyjny Produkt - KATOWICE 2017" zostały firmy KGHM ZANAM i NITROERG, DAMEL, FAMA oraz INOVA. Konkurs towarzyszył tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach.
- Nie mam żadnych wątpliwości, że zaprezentowane na naszych targach innowacyjne, proekologiczne rozwiązania polskich firm odbiją się szerokim echem na całym świecie. Polska Technika Górnicza wspiera rodzime marki inwestujące w poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy – mówi Marek Brzenczek, Prezes Zarządu PTG SA, organizator Targów Katowice 2017 i członek jury konkursowego.
- W tym roku po raz pierwszy została wyeksponowana wspólna przestrzeń dla firm biorących udział w naszym konkursie, dzięki czemu zwiedzający zainteresowani nowinkami technicznymi mogli obejrzeć najlepsze produkty w jednym miejscu – dodaje Brzenczek.
- Poziom konkursu „Innowacyjny Produkt – Katowice 2017” oceniam jako wyjątkowo wysoki. Pojawiły się bardzo ciekawe, nowatorskie rozwiązania. O wynikach zdecydowały w zasadzie detale – mówi Jerzy Kubica z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, członek jury konkursowego. Zwraca też uwagę na fakt, iż decyzja o rozstrzygnięciu konkursu zapadła bardzo szybko – jury na bieżąco analizowało zgłoszenia konkursowe, poświęcając wiele czasu na konstruktywną rozmowę.
Samojezdny Wóz Strzelniczy WS-172
Medal za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Nowe maszyny” przyznany został za Samojezdny Wóz Strzelniczy WS-172, zaprezentowany przez KGHM ZANAM S.A. i NITROERG S.A. To innowacyjna maszyna znacząco skracająca czas przebywania w przodkach o wysokim zagrożeniu tąpaniami. Ma za zadanie wytwarzanie i mechaniczne ładowanie emulsyjnego materiału wybuchowego do otworów strzałowych oraz przewożenie nieuzbrojonego materiału wybuchowego, lontu i zapalników. Posiada napęd bateryjny zasilający modułowe urządzenie pompujące serii MUP-4 i układ sterowania koszem.
Silnik SG3Fz 450L-4
Pierwsze miejsce w kategorii „Innowacyjne technologie” zajął silnik SG3Fz 450L-4 Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „DAMEL” S.A. W jego konstrukcji zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań umożliwiających zintegrowanie asynchronicznego silnika elektrycznego z nowoczesnym, napięciowym przemiennikiem częstotliwości. Całość zamknięto w specjalnej konstrukcji ognioszczelnej, przeciwwybuchowej obudowie pozwalającej na zastosowanie napędu w podziemiach kopalń w strefie zagrożenia wybuchem pyłu węglowego lub metanu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.