Integracja Famuru i Kopeksu formalnie ma zakończyć się w pierwszym półroczu 2018 r. - poinformował prezes Famuru Mirosław Bendzera w czasie konferencji zorganizowanej w środę (30 sierpnia) w czasie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017. Pierwsze efekty połączenie potencjału obu spółek Famur chcę uzyskać jeszcze w tym roku. W czasie spotkania z dziennikarzami menedżer szczegółowo omówił proces konsolidacji dwóch największych polskich firm zaplecza górniczego. Prezes zapowiedział także, że Famur w przeciągu najbliższych pięciu lat ma zamiar zwiększyć przychody z eksportu do poziomu 50 proc.
Tegoroczna edycja targów jest wyjątkowa, bo po raz pierwszy w ich blisko trzydziestoletniej historii Famur prezentuje się razem z Kopeksem. To właśnie efekt konsolidacji branży okołogórniczej w Polsce.
- W 2002 r Famur to były tak naprawdę tylko kombajny ścianowe. Pozostałe elementy to było nasze marzenie, które chcieliśmy zrealizować. Ostatnie 15 lat doprowadziło do tego, że nasza Grupa jest dzisiaj w stanie kompleksowo obsługiwać praktycznie cały zakres prac związanych z projektowaniem i budową kopalń, zarówno tych podziemnych, jak i odkrywkowych. Jak również dostarczeniem pełnej technologii wydobywczej zarówno dla jednego, jak i dla drugiego sektora. Również zrobiliśmy krok do przodu, bo zbudowaliśmy kompetencje w zakresie przeróbki węgla żeby zbliżyć się bardziej do sektora energetycznego. Weszliśmy też w część przeładunkowo-transportową. Jesteśmy obecni już nie tylko w branży kojarzonej bezpośrednio z węglem, ale również coraz szerzej wchodzimy w projekty, które są związane z transportem materiałów masowych – powiedział prezes Bendzera, który wyjaśnił, że istotą konsolidacji jest budowa silnego, polskiego podmiotu, który będzie łączył wiedzę, doświadczenia oraz zasoby obu spółek.
Menedżer wymienił korzyści wynikające z tego procesu. Są to m.in.: rozszerzenie portfolio produktowego, standaryzacja i dostosowanie produktów do potrzeb nowoczesnego i efektywnego górnictwa, jedno wspólne i zoptymalizowane centrum serwisowo-diagnostyczno-modernizacyjne działające on-line i poprawiające szybkość reakcji i relacji z klientami, polska produkcja w oparciu o nowoczesne technologie.
Prezes przypomniał, że procesy integracyjne prowadzili także najwięksi globalni gracze działający na rynku maszyn górniczych. Wspomniał m.in. Joy Global, który prowadził akwizycje w latach 2011 i 2012 po czym w 2016 r. został przejęty przez Komatsu. Prezes Bendzera zaakcentował, że Famur prowadzi nie tylko konsolidację rynku maszyn górnictwa podziemnego, ale też na rynku maszyn dla górnictwa odkrywkowego i systemów transportowych, czego przykładem jest Famur Famak i rozwój segmentu surface (powierzchnia).
W ubiegłym roku przychodu osiągnięte przez Grupę z zagranicznych kontaktów stanowiły blisko 30 proc. Ten wynik ma zostać poprawiony.
- Zmieniamy w Famurze orientację z rynku krajowego na rynki zagraniczne. Będziemy dążyć do tego, by w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększyć skalę przychodów eksportowych do 50 proc. To wyzwanie dla naszej Grupy, które chcemy realizować m.in. poprzez uwolnienie synergii przychodowych i kosztowych płynących z integracji z Kopeksem. Jestem przekonany, że dzięki temu będziemy zdolni do jeszcze efektywniejszej konkurencji ze światowymi potentatami w branży okołógórniczej – przyznał Bendzera.
- Równolegle z realizacją strategii Go Global, Famur skupia się na wsparciu procesu zwiększania efektywności polskich kopalń. Kolejne kontakty na dostawy naszych rozwiązań dla krajowych spółek wydobywczych potwierdzają nasza pozycję znaczącego i wiarygodnego partnera w modernizacji górnictwa w Polsce – stwierdził.
Organizatorami Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017 są Polska Technika Górnicza i Miasto Katowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy padło pytanie co dalej z PBSz?